[Gesta Romanorum]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. III E 48, 148 f. Editor Hanzová, Barbora. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

k téj krajině jeli. A tak nižádná krajina nemohla skryta býti, by se nad Římany mohla mstíti, by skrze obraz krajiny té nebyla zrazena. Potom mistr Virgilius k utěšení chudým učinil oheň veliký na některakém místě, aby chudí mohli se shřéti, a podlé toho ohně jednu vodu z některaké studnice vycházející, aby všickni chudí tu žížeň uhasili a nebo aby se myli. Podlé toho ohně a podlé té vody učinil jeden obraz stojatý, a na čele jeho bíše psáno: „Kto mě bude bíti, pomstu brzkú nad ním učiním a vezmu.“

Ten obraz za mnohá léta tu jest stál. Tedy přišel jeden a nápis je četl: „Ktož mě bude bíti, pomstu brzkú nad ním vezmu.“ Ten jest myslil: „Kterak se budeš mstíti ty? Lépe by věřeno bylo, bych já tobě dal políček, abych pod tvýma nohama v zemi poklad nalezel. A protož ty býti neroď [ten]text doplněný editorem[82]doplněno podle rkp. GestaB, by tě kto udeřil.“ Žák ten políček jemu dal, až obraz na zemi padl a uhasil oheň, a zahynula voda, a ižádného pokladu nenalezl. Chudí pro pád obraza zamútili sú se velmi řkúce: „Zahyň ten, ktož jest obraz pro svú skúpost zkazil a nás velikého utěšení zbavil.“

Potom sešli sú [se]text doplněný editorem[83]doplněno podle rkp. GestaB, GestaU tří králi, kterýmž sú Římené mnoho nevěry učinili, a mezi sebú řekli: „Kterak bychom se nad Římany pomstiti mohli?“ I řekli sú: „Nadarmo pracujem; dokudž věže s těmi obrazy stojí, nic proti nim nebudem moci učiniti.“ Tedy vstali sú tří rytíři a řekli sú: „Co nám bude dáno, abychom věži s obrazy zrušili?“ Králi sú řekli: „Co a mnoho li žádáte?“ A oni sú řekli: „Čtyři kádi plny zlata.“ A oni sú řekli: „Buď vuole vaše!“ Tito tří rytíři peníze sú vzeli, totižto čtyři kádi plné zlata, a k Římu sú jeli. Ku první bráně zevnitř hlubokú sú jámu udělali a jednu kád plnú zlata tu zakopali a potom k druhé bráně druhú kád. Učinivše to, dosti tajně do města sú vešli. A ihned císař se s nimi potkal a je pozdravil řka: „Odkud ste?“ A oni jemu řekli: „Z daleké země a hadači sme nazváni a nic jiného hádati neumíme, jediné kdež zlato skryto jest. A slyšeli sme o vaší šlechetnosti, a protož sme k vám přijeli, zdali naší služby žádáte.“ A on dí: „Zkusím vás.“ A oni sú řekli: „Nic jiného neprosíme za odplatu, jediné puol strany nalezené.“ A on vece: „Dobře pravíte.“ A šli sú po césařovi až do sieně.

Po večeři řekli sú králi: „Pane, ačť se líbí, my budeme spáti, a najstarší z nás který sen bude mieti tuto noc, zajtra vám povíme.“ A on jest řekl: „Jděte ve jméno boží, daj vám Buoh dobrý sen.“ A oni sú šli a noc tu

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 5 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).