Vočehovský, Jan: Krátkej spis o morové nemoci…

Prostějov: Günther, Jan, 1552. Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. 28 G 26, A1r–G3r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

položená se ukazovala, hned bez prodlení ať sobě dá po též straně žilu zatíti, a to takto:

Za uchem

Jestli se vyvrhla na hlavě za levým uchem, máš pouštěti z hlavní žily v lokti na levé ruce. Pakli za pravým uchem, tehdy z též žily na pravé ruce. A byl-li by ten člověk silný, maje hojnost krve, neškodilo by, aby k tomu pouštěl z těch žil pod jazykem.

Na krku

Vyvrže-li se pod bradou aneb na krku, nejprvé pouštěj z hlavní žily po té straně, k které se bolest více táhne, a potom také z žil pod jazykem.

Pod paží

Naskočí-li pod pravou páží, dej zatíti baziliku na pravé ruce, pakli pod levou paží, tehdy baziliku na levé ruce, kteroužto nemuože-li najíti, natomísto ať zatne mediánu, vždy po též straně.

V rozkrocích

Nasedne-li v rozkrocích po pravé straně, pouštěj z střmenní žily aneb z panenské žily na pravé noze. Pakli po levé straně, tolikéž pouštěj z týchž žil, ale na levé noze.

Na kz…torzovité slovo

Jestli se pak vyrazí na kyčle neb ven z nohy, místo panenské žily dej zatíti denní žilu ven z nohy při tom druhém kotníku aneb dolejí u malého prstu. Pakli by s vobou stran byla, pouštěj radějí na pravé straně podlé naučení daného.

O pouštění baňkami

Ten pořádek o pouštění žil má se také zachovávati při pouštění baňkami u těch lidí, jimžto žil pouštěti nenáleží, jakožto místo hlavní žily, když by toho potřeba byla, muožeš sobě dáti zadu na krk baňky vsaditi. Místo baziliky aneb mediány zadu na plece mezi lopatkami. Místo střmenní a panenské žily zadu na zadek baňky sázeti. A tak podlé náležitosti krev vytahovati, a to ne v lázni, ale doma. O tom jest prvé nětco v první radě prvního rozdílu povědíno.

Kdož by pak podlé té rady nechtěl se zachovati a pouštěti, neb snad v první čas zameškal by, že by již pouštění nemohlo býti platné, nechať se v té věci jinak opatří podlé naučení v třetí radě a pořádně v jiných sepsaného.

A vždy na to sluší pamatovati, poněvadž v této nemoci netoliko vlhkostí porušení bejvá, ale také i duchuov nakažení a rozpálení, aby povětří v pokoji, kdež nemocný leží, vždy bylo čištěno a slušně napravováno, jimž by se duchové obvlažovali, a posilňováli, o čemž nahoře místy svými dosti praveno.

Druhá rada druhého rozdílu

Po krve pouštění asi po hodině má se nemocnému dáti trochu jísti pokrm dobrý snadného zažití a kterýž by žaludek silil, jakožto kuřátko s agrestem aneb s limouny připravené a jiné, k těm podobné věci.

Třetí rada druhého rozdílu

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 3 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).