Vočehovský, Jan: Krátkej spis o morové nemoci…

Prostějov: Günther, Jan, 1552. Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. 28 G 26, A1r–G3r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

Nebo skrz žily odevření v zimnici morové, v nížto krev a vlhkosti zevřely, i také horkost jest ustavičná, netoliko ty zlé, porušené vlhkosti ven se vypouštějí a vytahují a horkost zimničná umenšuje, ale také dalšímu takovému kažení se zbraňuje, tak, pokud ven z žil se vylévají a pruoduch se jim činí. Že pak Avicena spolu s některými jinými při této věci jináč smejšlí a radí, když by kromě krve jiné vlhkosti se pokazíly, aby hned z počátku náležitou purgací vyvedeny byly etc.cizojazyčný text, však poněvadž v této zimnici vždycky se nachází (jakož povědíno jest) zevření krve a spolu jiných vlhkostí i také horkost vnitřní ustavičná, podobnější věc jest, aby prvé byla žila odevřína. Nebo v které nemoci potřebí jest pouštění i také purgací, pouštění má předjíti podlé rady Hipokrata v 4. kněhách o regimentu pruodkých nemocí. A též Avenzoar v 3. kněhách Theysircizojazyčný text takto praví: Ale dříve než se jaká purgací stane, nechať jest vyčištění obecní, a to skrz pouštění etc.cizojazyčný text

První rada prvního rozdílu

Protož radím, jakž by kdo tuto zimnici a nakažení při sobě seznal, a to bez vyvržení hlizy a pryskejře, hned aby sobě dal žilu zatíti, a to takovou: Jestliže mdlobu aneb těžkost od této nemoci pocházející ve všem těle čiješ, daj sobě zatiti mediánu na pravé ruce. Pakli jest bolení nahoře v hlavě, rozkaž sobě zatíti hlavní žilu na pravé ruce nad mediánou aneb na té straně, kde víc bolí. Pakli v bocích aneb v prsech vnitř bolí, daj odevříti žilu baziliku po též straně. Budou-li pak nohy aneb hřbet boleti, pouštěj z střmenní aneb z panenské žily na té noze, která bolí. Ač se někteří se mnou v tom nesrovnávají, však časté zkušení to mi dalo a lidem rychlou pomoc přineslo. Také žadnému nezbraňuji s rozumným lékařem o to se poraditi.

Než byla-li by těhotná žena aneb dítě pod třinácte let mladší, buďto člověk starý, jimž by taková potřeba nastala, těm místo žil pouštění radím dáti sobě baňky sázeti mezi plecemi aneb na ledví a tudy tu krev ven vytahovati. Nebo tak veliká z vytažení krve a jí pruoduchu učiněni pomoc přichází, že Rhasis, lékař znamenitý, {In libro de pestilencia}cizojazyčná marginálie malým dítkám jedvy pět měsícův stářím baňky sazeti velí.

Ale při krve pouštění má se těchto šest kusuo zachovati

{I.}textový orientátor Jest-li s počátku život příliš zatvrzený, aby hned, dříve nežli pouštěti budeš, lehkým klisterem aneb čípkem jej poobměkčil a k stolici sobě pomohl.

{II.}textový orientátor Když by sprvu syrový a přeplněný žaludek měl, aby před pouštěním skrze dávení (jestli se snadně stati může)

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 20 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).