Vočehovský, Jan: Krátkej spis o morové nemoci…

Prostějov: Günther, Jan, 1552. Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. 28 G 26, A1r–G3r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

člověku nenechá, než samu dobrou krev a přirozené vlhkosti, rovně jako syrové antimoniumcizojazyčný text, když se s zlatem na oheň dá, zlato prubuje a je na nejvyšší grad přináší a žádného jiného kovu cizího při něm nepozuostavuje, než všecky zžíra a zlatu proto neuškodí. O tom kdo chce věděti, čti sobě Theophrastum Paracelsumcizojazyčný text v jeho kněhách veliké Chirurgiicizojazyčný text.

Pakli by po pouštění žádného odlehčení nebylo, než čím dál, tim více se obtěžovalo a srdce mdlilo, tehdy, zanechajic purgací, zprav se touto radou dolé sepsanou.

Čtvrtá rada prvního rozdílu

Když by již porušené vlhkosti skrz krev pouštění aneb také skrz purgací ven vyvedl, potom musíš, což jedovatého v dalekých oudech a podkoží pozuostalo, potem ven vyhnati a duchy nakažené zase napraviti a okřísiti tak, jakž nahoře v první stránce v třetí radě o čištění těla, při takovém znamení jako na straně vidíš, toho zpráva dána jest, a maličko níže v druhém rozdílu více se oznámí.

Pátá rada prvního rozdílu

Vykonajice ty všecky věci a, posilnic těla slušným pokrmem a nápojem, máš potom časem svým srdce i jiných oudů přihodným lékařstvím posilniti, kteréž by moc mělo jed odháněti a jemu odpírati, o čemž v první stránce široce praveno a hned více bude dostaveno. A pakli by se v té nemoci nětco jiného přivrhlo a obtěžovalo, jakož se vobyčejně stává, proti tomu najdeš lékařství v třetí stránce. Neb toto naučení jest toliko proti nemoci, a ne proti jejím připadnostem. Přitom sluší i na to vždy pamatovati, poněvadž smrad a nečisté povětří duchuom srdečným velmi škodí a zase dobrá vuně a čisté povětří jim slouží a je posilňují, jakož Hipokrates v 6. kněhách Epidimiorumcizojazyčný text svědčí, aby šaty byly vždy čistotné, vonné a též povětří v pokoji vonnými věcmi každý den spravované podlé naučení svrchu daného. Nebo jest to životní dobré. Ač by také nebylo zlé (kdož s to býti muože), dva neb tři takové čisté pokoje míti, když by se v jednom nasmradilo a nanečistilo, aby mohl do jiného, čistého vjíti aneb převeden býti.

O druhém rozdílu

Jakož v tom horním rozdílu rada jest dána člověku touto nemoci nakaženému bez okázání hliz a pryskejřuov, tak tuto budeme raditi těm, kterým se hlizy vymítají aneb pryskejři naskakují.

První rada druhého rozdílu

Jakž by se komu hliza aneb co jiného vyvrhlo a znamení svrchu položená

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 3 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).