Černý, Jan: Lékařství užitečné a výborné spravovánie proti nakaženému povětří a proti moru

Norimberk nebo Plzeň: Höltzel, Hieronymus nebo Pekk, Jan, 1518. Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. 28 G 61, B2r–C7v. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

všelikého přepíjenie nedopúštěj se. Množiti pokrmy jest břicho k škodlivému obžerství zbuzovati. Víno v sklenici očima naskýtati jest více k rozkoši nežli k potřebě žiezniti. Vstana od stolu, aby ještě chutka k jídlu s lehkostí těla zuostávala. Po obědě nejez, až by 8 hodin přeběhlo. Také postiti se dlouho a mnohú žíznivostí trápiti se nenie pohodlné. Smilstva přílišného zdržuje se ucházej, neb tudy života zemdlení i ukrácení všeho přirození přichází i k rychlé sešlosti připuzuje. Žádný dlúhověký trvadlivě bez nemoci nemuož býti, ktož příliš smilní, neb život jím zemdlený nemocmi krátiti a usmrcovati kvapí se.

Všeliké vášně přirozené rozumem zřéditi

Zámutkuov, tesknosti, starosti, závisti, nenávisti, zasmušilosti, myšlení fresovného, hněvův, sváruov, haněnie, rozmlúvanie i myšlenie o mrtvých, o nemocných, o moru varuj se, ale buď mysli veselé, potěšené, kratochvilné, s svými tovařiši raduj se slušně, hry maje s nimi. V šachy, vrchcáby i v karty, ne o peníze, aby prohraje neskormúcil a pokazil mysl, ale pro kratochvíl. Hanebné jest peníze a mysl veselú prohrati a lánie vyhrati, takovému lípe jest vzdáliti se od hry. Měj zpěváky, hudce, pištce, mysl svú vínem [k]text doplněný editorem potěšení poskrovnu podněcuoj a nade všecko, při střízvosti súc, pánu bohu se modliti a jeho nevinné, hořké umučení na srdce bráti, za přímluvu žádati důstojné, přečisté panny Marie, všech milých svatých, k tomu se svýmu anjelu poruč, při tom tvého apoštola nezapomínajíc, pamatuj jeho svaté milosti žádati za zdravé tělo a za příhodnú potřebu. Tak se hleď milému bohu na každý den porúčeti, jeho přikázaní vždy zachovávajíc. Při tom hleď, jestliže máš, manželku a dietky zpraviti a čeládku svú také na paměti měj. I statek, který s přízně boží máš, podlé úmysla tvého a řádu obydlí tvého, a tak, jsa mysli rozvážené, očekávej božího navštievenie. Podlé té zprávy se v nakaženém povětří zachovaj.

Dosti jest již položeno, kterak člověk času moru počínajícího od nakaženého povětří zachovati se má. Nynie bude se psáti o nakažených povětřím morním, po čem měli by poznáni býti a kterakú pomocí lidskú k opravení jich [opatrovati]text doplněný editorem[4]doplněno podle tisku z roku 1506 měli by se. Lidský vtip krátký, a tak, jakož počátkem z boha k pomstě zlého počíná se, také jeho mocí lidé z toho porušenie vycházejí.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 18 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).