Vít Tasovský z Lipoltic: [Český překlad sbírky nálezů brněnsko-jihlavských, rukopis B]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. V E 41, 128r–340v. Editor Jamborová, Martina. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

ranách skrze psové ukúšenie učiněných a zubuov vybitie, o rvaní kyjem, bitie, o modřinách a nápodobných přestúpeních hledaj nahoře při nápisiech o svědciech, o pomstách, o mordiech a o vraždách, o žalobách, o pokutách.

O ochromení a má li věřeno býti lékaři při žalobách z ran

Přihodilo se zde, když Henzl písař Martina v pravú ruku a Fridlína v levú ruku těžce ranil bieše, povolán jest lékařa a jsa tázán, kterak ty rány mají býti obžalovány, jenž jest odpověděl, že k učinění žaloby z ran, měšťanóm ačkoli nebieše přisáhl, avšak zdálo se jemu, že na každé ruce patnádcte nedostatkóv, jenž slovú leemcizojazyčný text, t. chromota, muož obžalován býti, protože na všie ruce jedna a na palci dvě a na každém ze čtyř prstóv třie údové uschlí v chromotu by se obrátili. Protož řečník písařóv žádal jest sobě ortel vedlé práva naleznúti, zda li slovóm lékaře, jenž na dvú rukú třidceti chromot pravil býti, má věřeno býti, poněvadž rány a vraždy od přísežných mají ohledovány býti, jichžto slovuom toliko, a ne lékařovým, zvyklo jest věřeno býti. Kteréžto otázky k rozeznání přísežní v radě povolali jsú Martina i Fridlína, jichžto ruce když jsú viděli a nedostatky prstóv znamenali, odsoudili jsú na jednú ruce toliko jeden nedostatek řečený leem,cizojazyčný text t. chromotu, vedlé jedné rány, kterúž jest ruka měla býti obžalován, a jakož ruka jest jeden úd z větších údóv, též takový nedostatek slove větší leem,cizojazyčný text t. chromota. Na druhé pak ruce nalezena jest menšie rána, od kteréž toliko dva prsty byli ochromeni, ale jiní třie prstové skutek svój mohli jsú dělati, a tak na též ruce pro dva prsty, jenž jsú menší údové, dvě menšie chromotě mají obžalovány býti. A tak přemietáno jest a váženo od přísežných, že řečem lékařuov při žalobách z ran nemá prostě věřeno býti, ani na tom přestáno. Ale přísežní pro přísahu, kterúž jsú k činění spravedlnosti o kterémžkoli skutku učinili,

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 11 měsíci a 1 dnem; verze dat: 1.1.25
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).