Hus, Jan: Knížky o svatokupectví

Stadtbibliothek Bautzen (Bautzen, Německo), sign. 4º 24, 105r–207r. Editor Navrátilová, Olga (Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.). Ediční poznámka

Práce používá také data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (https://vokabular.ujc.cas.cz/) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (https://lindat.cz) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2018101).

Elektronická edice vznikla s podporou dlouhodobého koncepčního rozvoje Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., RVO: 68378092.

[126v]číslo strany rukopisutehda by byl otec svatý. Ale lidé měli by se varovati pochlebenství k němu a on pýchy, a tak aby s obú stranú od hřiechu se vystříhli. Neb co platno jest, že člověka svatým nazývají, an jest před Bohem zlořečený? Co platno Antikristovi, že se nad Boha vznosí, poněvadž ho Kristus do pekla porazí? A zase též co člověku uškodí, že ho svět zlořečí, když Pán Buoh velebí? Položíc to již, že papež muož býti svatokupec, vizme, kterým obyčejem muož býti svatokupcem.[95]Na okraji jinou rukou připsáno „Kterým obyčejem papež můž býti svatokupcem“. A jest prvý obyčej, žádaje pro zboží a pro zvelebení v světě papežského dóstojenství. Neb není nižádný stav v křesťanstvu ku pádu bližší, neb když Krista a Petra nenásleduje v životě nad jiné, tehdy ne apoštolský následovník, ale apoštolský protivník má slúti. Protož každý, kterýž k tomu dóstojenství pro zisk tělesný a pro vzácnost v světě chvátá neb kvapí, jest v sobě poražen svatokupecstvím. Ale že ta žádost muož býti před lidem skry[127r]číslo strany rukopisuta, protož zmeškání zboru křesťanského v práci, kterú by měl míti, jako Kristus měl a sv. Petr, a přichýlení k zboží světa a k životu tělesnému ukazuje lidu, že jest upadl v tu cestu svatokupecstvie. Druhý obyčej toho svatokupecstvie[96]na okraji připsáno jinou rukou „2“ jest rozličné ustanovení, kteréž vydává pro zisk tělestný proti zákonu božiemu, ač ne zjevně, ale že muož přivedeno býti proti zákonu božiemu. I zdali není proti řádu božímu[97]„I zdali není proti řádu božímu“ dodatečně připsáno na okraji, že ustaví, aby jeho kuchaři, vrátní, maštaléři i těkaři byli první k obrokóm většieho dóstojenství v zemiech, jich jazyka neumějíce? Neb opět, aby nižádnému nebylo ohlášeno dánie, jeliž by položil penieze. A co jiných jest ustavení! Třetí obyčej papežova[98]na okraji připsáno „3“ svatokupecství muož býti, že biskupy i faráře ustavuje pro peníze. A toho dóvod v čas nynější nám položen zřejmě, že mnoho tisícuov zlatých za arcibiskupství pražské dáno jest. Aj, tím trojím muož býti papež svatokupcem. Pakli se toho který papež vystře[127v]číslo strany rukopisuže

X
95Na okraji jinou rukou připsáno „Kterým obyčejem papež můž býti svatokupcem“.
96na okraji připsáno jinou rukou „2“
97„I zdali není proti řádu božímu“ dodatečně připsáno na okraji
98na okraji připsáno „3“
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 18 lety, 7 měsíci a 2 dny; verze dat: 1.1.26
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).