Albrant, mistr: [Koňské lékařství, KNM I F 10]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. I F 10, 422–439. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

dále nepojdú.

Který kuoň má bělmo na oce

Vezma vajec šest, k tomu vezmi soli krušcové polovici méně než těch vajec, vložiž to vše v nový hrnec a přikrý ten hrnec novú pokličkú, vstaviž jej v uoheň, nechajž, tak to tam dobře shoří. A tiem jemu prachem na oko syp a tak jej zhojíš.

O témž

Pakli by toho nemohl mieti, ale vezmi stred a suol čistú, směsiž to v hromadu, pak vlí tomu koni v ucho. A to učiň, ať jest husto. A bude liť toho koně boleti oko pravé, tehdy jemu to vlí v levé ucho. Pakli levé, tehda jemu to vlí v pravé ucho. A to dobře ucho zatiehni šňorú, ať se ven to nevyndá. A toho tak dlúho nechaj, ažť se jemu oko čistiti bude.

Který kuoň má krtice na životě neb na hrdle

K tomu vezmi síru a starého sádla a to čiň, ať jest jedno jako druhé rovno, rozpustiž to v střepě, učiniž proštěpec, a sukno lazurovéj barvy právě modré. A mažiž jemu to miesto, kdežť sú krtice. Ale musíš obejžéci to miesto horkým železem, ať dále nepojdú. Pakliť jest který ještě pupenec celý, ale prořež jej nožem.

Chceš li kterému koni srst proměniti anebo jinde

Vezmi ječné těsto a síru, vařiž to spolu dobře, pak obvěžiž jemu nohy tiem. A to čiň tak dlúho, ažť jemu se srst promění.

O člověčiem bělmu

Pléškový kořen ztluka, učiniž prach a daj člověku v pití nebo v jídle, bělmo s očí pudí jistě. A koňovi prach v uoči syp zapálivému, velmiť spomáhá. A bělmo s očí doluov žene.

Kteří lidé plodu nemají

Jelení posek a veveřičí strúhaní a z ženským mlékem, ješto pacholíka má v šesti nebo v uosmi neděléch, daj tomu píti, kterýž plodu nemuož mieti, ješto jemu začiněno, též ženě spomáhá.

Přístiha

Cibuli smažiti s máslem nepřepouštěným a tiem mazati a suknem modrým obinúti.

Jinak

Kuože zaječí s voctem vařená a tiem obinúti.

Bělmo

Každé jitro rožži tři zrna hrachová a tiem jemu zaplivaj.

Který kuoň má vosuté nohy

Myj jemu vodú z hnoje ovčieho a v tu vodu vomoče šat, obvaž jemu poněkolikrát.

Když roh v hromadu jde

Lněného semene celého a másla ztluka, učiň vstavenie, potom vstánie s týmž máslem, stluka s prosem, smažiž to na pánvi, potom v staré sádlo a pryskeřici a zájemné kořenie. A čelisti sviňské, ztluciž to spolu, potom tiem roh maž. A často myj nohy řepíčkem.

Kdy roh prší

Vezmi pryskeřici z jedle a med s voskem, staré slaniny, zvieřetcí luoj rozpuštěný. A kolomast, spusť to v hromadu a maž roh.

Na vozhřivici

Vezmi netopýře a spal je

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 16 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).