Albrant, mistr: [Koňské lékařství, KNM I F 10]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. I F 10, 422–439. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

krtice, počínají se na ocasu. A tyť jest poznati takto, žeť ten kuoň rád se češe na ocase. A kdež to miesto omácieš, jako ořech tu bolest prožži jemu. A natřiž jemu špangrýna. Potom ohole vlasy, navěžiž jemu síry s starým sádlem a špangrýnem. A sémě blénové zetra. Pakliže zameškáš, vrazieť se všudy. Tehdy je takto umoříš: Sežži ta všecka miesta a vezmi kost koňskú a tu ztluc s špangrýnem a s sirú a to polí na to miesto. Pakli to nespomuož, vezmi pelyňkovú vodu tak mnoho, jako by mohl rúchu omočiti. A ten prach, jejž sem dřieve jmenoval, nasyp, obvěžiž tou rúchú okolo toho koně za týden. A tiem jej zhojíš.

Který kuoň má nežity kdežkolivěk

Tomu koňovi ty nežity na kříž prořežeš, pak síru horkým železem tam vpustíš, pak vezma topenici slanou, navěžiž jemu dvakrát za den. A tiem bude zdráv.

Který kuoň sobě zaskočí

Tehdy učině ránu čistú, položiž na to topený chléb s solí, ať se nesmrdí, a čiň to na každý den. Anebo vezma bielé těsto, směsiž s bielkem v hromadu a nalož na to a nechaj do třetieho dne. A tak jemu spuomuožeš.

Který kuoň má rozsedlé kopyto mezi vlasy a mezi kopytem

Tomu otevři to miesto, učiniž z bielé múky a z bielka pokrutu, navěžiž na to jemu. A pod tiemť zcelé. Jinak: učiň flastr z bielka vaječného a z vápna, přivěž na stranu.

Který kuoň oddáví sobě patu

Tehdy odejma podkovu, kladiž na tu kúdeli s bielkem. Potom když tomu koni pojde hnuoj z rány, jakož se noha rozsedla, navěžiž na to teplé hovno člověčie, tiem ta nemoc zcelé.

Kterémuž koňovi schne kopyto

K tomu vezmi jarý med a jelení luoj, pryskeřici, z volového hnáta mozk. A to všecko spolu rozvař. A maž jemu dobře v teple, nedotýkaje vlasuov. A tiem jemu spomuožeš.

Kterému koni otekly nohy, jedna nebo všecky

K tomu vezmi planý kmín a běl pšeničnú a jarú stred, zetra to vše spolu, učiniž jako varmuži, mažiž jemu nohy teplým. A tiemť jemu ta bolest sejde.

Kterýkoli kuoň ostarný jest a hnáti nechce

Koňovi tomu zatni krvavnici, potom jej tú krví zmaž. A nech, ažť uschne. Potom jej scídíš. Potom ihned poznáš, žeť sebe pošlechtí.

Který kuoň kurděj má

K tomu vezmi stred, saze a česnek, ztluciž to spolu. A to obvaž a naložiž na to, zceléť ve třech dnech.

Který kuoň má žlázy

Vezmi bielkuov od třimezcétma vajec. Směsiž to s kadidlem a nalí koňovi v hrdlo. A polož jemu kruh na hrdlo a druhý na prsi. A ten kruh jest kopřivný kořen, tiem jemu pomuožeš.

Který kuoň vozhřivý jest

K tomu vezmi puol libry dřevěného oleje

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 16 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).