z Olympu, Metoděj: Knížka svatého Metudia…

Praha: Melantrich z Aventina, Jiří, 1571. Strahovská knihovna (Praha, Česko), sign. DR II 4 přív., f. A1r–D8r. Editor Vytlačilová, Veronika. Ediční poznámka

Při vzniku práce byly využity zdroje Výzkumné infrastruktury pro diachronní bohemistiku (RIDICS, <http://vokabular.ujc.cas.cz>).

[B5r]číslo strany rukopisuněm byla, dáno jest jemu království babylonské; i pojal sobě ženu z Medských jménem Eruzdí a po smrti Nabochodonozorově a Baltazara, syna jeho, kraloval jest Darius Medský, maje již let šedesáte a dvě. Darius pak pojal sobě ženu Choran jménem Perso od rodu, z níž narozen jest Choris Persus.

Darius Medský byl syn krále Asvera Medského.

Poslyšiž tehdy, kterak se pojili ti králové vespolek, totižto Babylonští Medským a Medští Perským, a obdrželo jest i silnější učiněno království babylonské nežli mouřenínské a sabské i všecka království národův od moře až do Eufráten řeky, ano také i Davidovo království a arabské a ejiptské skrze Nabochodonozora přemoženo jest. Darius, tehdy Medský, dosáhl království kaldejského neb babylonského, opanovav království medské a s tím i mouřeninské.

Pátej bič školy učiněný od Nabochodonozora pro zmordování prorokův, jakož o tom Nemiáš v 9. kap.[31]Neh 9

Choris, pak Persus, kterýž i Cýrus i Spartakus sloul, obdržel Trací a vysvobodil syny izraelské z vězení [B5v]číslo strany rukopisujejich a poslal je zase všecky do země zaslíbené a do Jeruzaléma s mnohými dary a nádobami zlatými a stříbrnými vracuje, kteréž byl odnesl odtud Nabochodonozor, král kaldejský, přikázav jim zase ustavěti chrám Boží, kterýž byl zkažen od téhož Nabochodonozora; a Cýrus propustil všecky zase do židovstva, a proto učiněno jest druhé císařství Chorisa, krále perského.

Vysvobození Židům z Babylona skrze Cýra, krále perského, poslední figúra byla o králi římském, skrze něhož vysvobození budú všickni zjímaní křesťané.

Kterak čtvero císařství, asyrské, perské, řecké a římské, spojeno jest.

Kapitola 10.

Daniel 8 a v 11.[32]Dn 8,22 a 11,2

Slyšiž tehdy již jistotně, kterak to čtvero království sešlo se v jedno, mouřenínové s Makedony a Římané s Řeky. Tiť jsou čtyří větrové, hýbajíce mořem velikým. Filip, zajisté otec Alexandra Velikého, jsa makedonský, pojal ženu Chuset, dceru krále mouřeninského jménem Phola, z níž narozen jest Alexander, řecký tyran.

Tento text jest proti Orosiovi, kterýž praví, že Filip, král, byl otec domnělý Alexandra Velikého.

Ten velikou

X
31Neh 9
32Dn 8,22 a 11,2
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 13 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).