Pulkava z Radenína, Přibík: Kronika králů českých, neuberský rukopis

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. V B 24, 1r–123r. Editor Černá, Alena M. (Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.). Ediční poznámka

Edice vznikla s podporou dlouhodobého koncepčního rozvoje Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., RVO: 68378092.

Při vzniku edice byla použita data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (<https://vokabular.ujc.cas.cz>) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (<https://lindat.cz>) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2023062).

<<<<<84r84v85r85v86r86v87r87v88r>>>>>
Skrýt ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

[86r]číslo strany rukopisu

Léta[334]vynecháno místo pro iniciálu, která zůstala neprovedena Božího tisícého CCIIII. kostel olomúčský větší biskupovi shořal byl a na léto skrze Roprechta biskupa udělán.

Téhož také léta král Přemysl zdvihl se byl na pomoc Filipovi, římskému králi, proti Otovi z Brunsvika. A takž s oné strany Rýna Filip toho jistého Otu a biskupa kolínského s pomocí Čechuov bojem přemohl jest.

Léta[335]vynecháno místo pro iniciálu, která zůstala neprovedena Božího tisícého CCV. přeslavný Boží spovědlník svatý Prokop zdvíhán jest, jenž skrze jeho zaslúžení mnoho nemocných a lidu věrného uzdraveno jest od rozličných neduhuov[gk]neduhuov] neduohuow.

Téhož léta král Přemysl, jenžto dřéve Filipa se přídržel, proměniním některých příhody tak snad, jakž čas ten zastal, s bratrem svým Vladislavem, moravským markrabí, Oty se přídržel proti králi Filipovi římskému, pomáhaje jemu. Toho času nepřátelóm těm veliké škody učinil jest, že Filipovi nepřítelsky zemi zhubil jest a poplenil.

Léta[336]vynecháno místo pro iniciálu, která zůstala neprovedena Božího tisícého CCVI. král Přemysl Filipovu milost opět obdržal, v sedmi tisících hřivnách rukojmě postaviv.

Téhož léta králová Konstancia, žena Přemyslova, urodila syna Václava a před ním tři dcery urodila byla. Jedna dána vévodě korutanskému, druhá vévodě polskému a třetí v Čechách umřela jest, jménem Agnežka; za polským vévodú, té sú řiekali Anna, ješto klášter jeptiškám zákona sv. Kláry a špitál sv. Matěje těmto křižovníkóm s hvězdú u Vratislavě založila jest a tu i odpočívá.

Léta Božího tisícého CCVII. onen Teobald a Soběslav do Čech přivoláni zase.

Léta[337]vynecháno místo pro iniciálu, která zůstala neprovedena Božího tisícého CCVIII. králová Konstancia, žena Přemyslova, urodila Václava, ješto potom byl markabí moravským. Po tom jistém synu urodila dceru jménem Agnežku, ješto za Fridrika císaře ne

X
gkneduhuov] neduohuow
334vynecháno místo pro iniciálu, která zůstala neprovedena
335vynecháno místo pro iniciálu, která zůstala neprovedena
336vynecháno místo pro iniciálu, která zůstala neprovedena
337vynecháno místo pro iniciálu, která zůstala neprovedena
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 18 lety, 7 měsíci a 1 dnem; verze dat: 1.1.26
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).