[Pasionál kališnický]

Praha: [Tiskař Pražské bible], 1495. Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. 42 D 36, 254 f. Editoři Stluka, Martin, Kuderová, Pavlína. Ediční poznámka

[Generovaný obsah]

rozličným jménem jest nazván. Najprvé svatého Michala zjevenie, druhé posvícenie, třetie svítězenie a čtvrté pamět.

Najprvé svatého Michala zjevenie. A to jest bylo zvláště dvoje. O tom jest tak psáno, že v Apulské zemi jest jedno město jménem Sepontus, před kterýmžto městem jest jedna hora, ta slove Garganus. Těch časuov od božieho narození tři sta devadesáté léto bieše v tom městě jeden člověk bohatý jménem Garganus. Kteréhožto člověka dobytek kdež jednú po té hoře před městem pásli, tehda náhodú vešken se dobytek domóv vrátil a jeden býk, od jiného stáda se zblúdiv, poče po příkrosti té hory chodě se pásti. To uzřev ten bohatec Garganus, že se býk domuov nevrátil, pojem s sebú množstvie svých slúh, bral se na tu horu hledat toho býka. A dlúho hledavše, nalezli jej, an stojí před jednú jeskyní u vrchu té hory. Jehožto jakž brzo zazřel ten bohatec Garganus, tak ihned u velikém hněvu střelu jedovatú na toho býka vystřelil. A ihned ta střela zase se obrátivši samého Gargana ranila. To měšťané toho města uslyševše, zamútili se. A v tom zamúcení k svému biskupu šedše, s ním o to radu vzeli, co by to mienilo a proč by se to stalo. Tehda biskup kázal se všem tři dni postiti, za toho Boha prosiece, aby ráčil zjeviti, co by se skrze ten účinek mienilo. A potom po těch třech dnech zjevil se biskupovi svatý Michal a řka: Věz to, žeť se jest to mú vuolí stalo, žeť jest tento člověk svú střelú zastřelen. Jáť sem svatý Michal archanjel, jenž sem sobě toto zvláště miesto na zemi zvolil a tohoť sobě chovám i ostřiehám a toť sem chtěl tiem zázrakem všem lidem v známost přivésti. To biskup uslyšav, se vší obcí i s měšťany, na tu horu nábožně šedše, před tu jeskyni, Bohu a svatému Michalu se modlili, ale do té jeskyně ještě vjíti nesměli.

Druhé tento hod svatého Michala slove posvícenie. O tom se tak píše, že když měšťané i všecka obec z Seponta boj nad svými nepřátely obdržali, na to velikú péči měli, mysléce, vjíti li do té jeskyně, anebo posvětiti li jie ve jméno svatého Michala. A zatiem pozdvih se biskup, ku papežovi, jenž Pelagius slovieše, šel a s ním o to radu vzal. Jemužto svatý otec Pelagius vece: Má li to měštiště který člověk světiti, najlépe toho [dne]text doplněný editorem, v jehožto vaše obec s pomocí svatého Michala nad svými nepřátely boj jest obdržala, to se má státi. Pakli jest jinak svatému Michalu libo, toho máte nábožnými modlitbami na něm zjevenie uprositi. To otec svatý Pelegius, papež, promluviv, s tiem biskupem a s jeho měšťany, nábožně se tři dni postiec, Bohu a svatému Michalu se modlili, svatého Michala prosiec, aby jim ráčil zjeviti, co by z toho kázal učiniti. Tehda jedné noci svatý Michal biskupovi se zjevil a řka:

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 4 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).