Šolc, František: Některé památky...

Městské muzeum a knihovna Čáslav (Čáslav, Česko), sign. MLP/1667, 17 f. Editor Timofejev, Dmitrij. Ediční poznámka
[9v]číslo strany rukopisu

Pěkný comograficumcizojazyčný text, které v novinách stály takto, na tento rok 1734. strany vojny: „ItaLIa CantabItcizojazyčný text, gaLLVs CLaMabItcizojazyčný text. VIa aqVILa gLorIose VenIet et gaLLos ContVrbabItcizojazyčný text. VID In hIs hIspanIa faCIetcizojazyčný text? PaVsabItcizojazyčný text. SarDInea trIstes LItVos et SarDIn InfLabItcizojazyčný text. VID aget CesarIs eIVs fortIs aqVILa Ipsa VoLabIt post trIVMphos In beata et heracizojazyčný text. Disputatio de civitate Mailandcizojazyčný text, Hispanus dicit Meilandcizojazyčný text, Sardinia Meilandtcizojazyčný text, quid prome Gallocizojazyčný text. Galle sine tatibicizojazyčný text, non Hispane tibicizojazyčný text, tibi nec Sardinea spectat Meilandtcizojazyčný text; non nidus caesaris est aquila Hispanos Sardin post se capitale reservant solvent usuras inter-et-esse brevi accessorum sequitur suum principalecizojazyčný text, solvent usuram alterius capitale necessecizojazyčný text, quod si post annum forsan utrumque dabunt usure dantur Galli festo sancti Georgiicizojazyčný text. Tu Galle est citius forsan utrumque dabiscizojazyčný text.“

[10r]číslo strany rukopisu

Paměť buď, že v tomto 1734. roce počítalo se let kostelu Svatý Trojice v Chlumci 930[w]930] 930 let.

A farnímu svaté panny Voršily něco přes 600 let, jistotně[30]škrtnutý text: nevím.

A loreta za městem jest vystavěna v létu 1719., též i s těma stromy kaštany, co v ní sou.

Zámek novej na kopci, který se jmenuje Karlskron, ten v roku 1723. je vystavěnej.

V roku tomto 1734. okolo svatého Jana Křtitele přišly takové hrozný[31]škrtnutý text: vody z velkých přívalů, kterejch velmi mnoho těma časy bylo, že téměř na všecky strany bylo slyšet, že mnoho rybníkův se potrhalo a lidu mnoho sem a tam[x]tam] tom se potopilo. Domy brala, kdežto v Praze jeden domek celej chytili a 3 lidi v něm živý a 18 lidí utopených, co viděli po vodě, a v Kutný Hoře jednu paní chytíc, která měla plnej krk perel,[32]škrtnutý text: utopenou a pána, a jedno děťátko[y]děťátko] dietiakto s kolípkou ještě živý kat kutnohorskej dostal. I také na Chlumci jeden rybník nad Volešnicí se potrhal a mnoho jinších se trhalo, však předce ubránili. Sena žádný nebyly, nebo nikdež hrubě luk nebylo pro vody vidět. A kolik neděl trvalo. A u Brloha a u Choltic též se lidu 14 utopilo.

[10v]číslo strany rukopisu

V měsíci junícizojazyčný text 1734. všecky obdaňkovaný vojáky z celý[z]celý] z Zczely země český museli do Prahy odváděti. A tam sobě z nich vybírali. Kterej trošku ještě zdravější byl, musel zůstati. A tu s nima rozličně: některý na šance a některý ven do bitvy vyslali. Bylo naříkání vod žen, vod dětí. Zavírali je do chlívu ženy, když je odváželi pryč, aby nemohly za nima jíti. Jakož také jich s chlumeckýho panství muselo padesáte jíti. Však ale jen toliko jich bylo 20 přijatejch, heskejch lidí. Pak, asi v týhodni, i také ti, kteří byli přijati, přišli domů, až na delší resolucí aby očekávali.

X
w930] 930 let
xtam] tom
yděťátko] dietiakto
zcelý] z Zczely
30škrtnutý text: neſ
31škrtnutý text: Deſſtie
32škrtnutý text: Zpod
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 8 měsíci a 1 dnem; verze dat: 1.1.25
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).