Kabátník, Martin: [Cesta z Čech do Jeruzaléma a Egypta r. 1491–1492]

Archiv Pražského hradu (Praha, Česko), sign. O 35, 182v–219r. Editor Vajdlová, Miloslava. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[187v]číslo strany rukopisu {kravskejmi lejny chlíb pekou}marginální přípisek mladší rukou vložiec na pánvičku a pod tu pánvičku naklade kravích lajn a to jest jich pec a jiných sem pecí neviděl u nich. A což se tiem ohněm nedopeče, ostatek na slunci dosuší. Chléb ten za to mám, že jest jim dobrý podlé zvyku jich, než nám jest byl velmi trpký jiesti, a když jiného nebylo, i ten se neobránil. Také když smy chtěli vodu píti, musili sme ji u nich za penieze kúpiti. Jiné psoty na krátký čas bylo jest dosti, zanechám praviti.

{Bajsar}marginální přípisek mladší rukou A odtud jsme přijeli v jedenádsti dnech do jednoho města, kteréž slove Bajsar. To město leží pod horami velikými a na těch horách bylo sněhu mnoho a času toho velmi zima byla, že se nám stýskalo, a to bylo měséce listopadu. U toho města jsú zdi zbořené a město vypálené od žoldnéřóv tureckého ciesaře, když jsú táhli proti Huzhasonu kniežeti žoldánovu. Jakož jsú nám pravili, že tehdáž s ním se bili a na hlavu od něho Turci poraženi byli. A to viec než jednú se stalo od něho Turkóm, od toho kniežete, neb žoldán jest pán bohatý na lidi i na zlato převelmi a mocný jest také, jemu nemohl turecký ciesař odepřieti i vzal s ním smlúvu a drží ji až do dnes. [188r]číslo strany rukopisuV tom městě nemohli sme sobě chleba kúpiti, totiž ten den, kterýž jsme přijeli do něho, než tepruv druhý den našli sme k jiedlu. Nemohli sme co sobě jiného kúpiti než kyselé zelé a cibuli mladú. A v tom městě byli sme do čtvrtého dne, neb sme velblúdóm odpočívali.

A odtud jsme jeli do země, kteráž slove turkmanská. Země ta jest hornatá velmi, vod dobrých i dřievie mají dosti, chléb velmi čistý mají, bielý, než velmi málo ho mají, neb pro veliké hory a lesy nemají sobě kde obilé a jiných věcí séti. Ta země jest horká. Knieže pána mají a knieže to tento obyčej má: když se léto počíná, tehdy hned [z]text doplněný editorem svých obydlí nebo zámkóv se všemi svými, kteréž má, do hor k potokóm táhne, kteří mezi těmi horami jsú, a za ním všichni lidé z měst i ze vsí se všemi věcmi svými movitými, kteréž mají, takže města i vsi pusté ostávají. A v těch horách okolo těch potokóv kopají, kdež kto muož, a sejí sobě potřeby k živnosti své a stáda pasú, neb dobytka mnoha mají a tiem najvětší svú živnost vedú. A v těch horách obývají až do zimy. A tak sem slyšal, že to jich obývanie jest pro horko, neb jsú lidé krásní a bielí, ješto sem jest neviďal podobných [v]text doplněný editorem žádné zemi.

X
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 21 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).