Vočehovský, Jan: Krátkej spis o morové nemoci…

Prostějov: Günther, Jan, 1552. Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. 28 G 26, A1r–G3r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

pomine ho. Pakli jest ta mdloba z nakažení duchův srdečných od jedovatého povětří, musíš je v tom retovati a jich posilňovati. Pak duchové nemohou se lépe siliti než vonnými věcmi, podlé řeči Hipokrata {Lib. 6. Epidimiorum}cizojazyčná marginálie , jenž dí: Vuoně líbá rozkoš dává, polehčuje i také posilňuje duchy životní etc.cizojazyčný text A opět jinde {Libr. de Alimentis}cizojazyčná marginálie praví, že nic není, což by mohlo rychlejí očerstviti, jako vůně dobrá. A protož má se těm tvář ruožovou vodou s octem smíšenou aneb tou vonnou vodou v první stránce položenou často mejvati i také v nose natírati. K tomu také v té vrchní vodě červenej tafat aneb čistej šátek vomačejic, na prsy přikládati i na pulsu u rukou šátky malé v ní omočené přivazovati.

Také k vonnému pomambre užitečné jest voněti a všecky jiné kusy, kteréžto o korigování povětří prvé dostaveny jsou, tuto se trefiti mohou. Nebo skrz takové vonné věci nemocní nabejvají čerstvosti. A však nic méně pokrmem náležitým a lékařstvím srdečním časem svejm mají posilňováni býti, tak, jakž nahoře o tom praveno jest.

Hlavy bolest

Hlavy bolení nejvíce z párností horkých, z života (zvláště od játer a z žaludku) nahoru vstupujicích pochází, kteréžto, rozpalujice mozk a jeho duchy, bolest uvodí a tak této nemoci případnost jest. I opatře nejprv ty nižší oudy podlé náležitosti, máš hlavu vodami k tomu příslušejícími obvazovati, bolest krotiti a jí posilňovati, jakožto sou tyto vody: ruožová, stuliková, salátová, fiolná, kopru zahradního, rojovníková, diviznová, majoránová, bukvicová a k těm podobné, z nichžto některé aneb všecky máš spolu v hromadu slíti a, přilejíc k ním trochu vinného octa, v nich šátek smačeti a hlavu obvazovati. Pakli by hlava bolela od hlízy za uchem, učině nejprv, co k tomu náleží, podlé rady svrchu dané, obvazuj ji vodami růžovou, diviznovou a koprovou. Jiných vod studících zanech. Aneb vezma semence sveřepného, některé jaderko břeskvové a trochu bílého kadidla, to ztluc, a růžovou vodou rozpustě, tím obvazuj.

Žížeň

Když horkost a žížeň nemocného trápí, měj pílnost, aby v tom pokoji, kde leží, chládek povlovný byl a horkými oděvy přioděn nebyl. A tak času letního muožeš vrbí mladistvé ráno uřezané, ruoži, fiolu aneb réví zelené po zemi stláti, buďto také čerstvú vodou často kropiti. Neb od takového pohodlí duchové srdeční čerstvosti nabudou. Také pro svlažení oust, hrdla i všeho těla muožeš užívati ruožového aneb fiolového julepu, vody ječné prosté, vody skořicové

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 5 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).