Vočehovský, Jan: Krátkej spis o morové nemoci…

Prostějov: Günther, Jan, 1552. Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. 28 G 26, A1r–G3r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

nemá. A přes to, kdo chce jejich vězněm býti a životu svému pohodlé nečiniti, muože ty jejich spisy o tom sobě přečísti a podlé nich se chovati, jakož doktoři vídenští před osmi léty knížku o tom vydali, též doktor Jan Kop v svém Regimentu šíroce o těch věcech vypisuje. Ale bojím se velmi, že těchto let na mnohých místech někteří lidé chleba žádni budou, neřci, aby měli sobě vybírati a nechtíti černého, nevypečeného aneb ztuchlého chleba jísti. Však komu pán bůh přeje a štěstí mu slouží, muože sobě to časem slušně vopraviti. A nad to nade všeckno tuto krátičkou radu všechněm vuobec dávám, aby jeden každý, čemu jest navykl a pán buoh mu půjčovati ráčí, při tom zuostal a toho s bázni boží mírně užíval, na své bližní v jich potřebě nezapomínajíc, toliko při tom pílnost majíc, aby se všech zapalujicích a tolikež sladkých věcí, jenž tohoto času neslouží, každý s pilností vystříhal, zvláště ranního ovotce sladkého a k tomu všelijakého pálčivého a silného pití, jako jest pálené víno, aqua vitecizojazyčný text, malvazí etc.cizojazyčný text Neb ty věci krev připalují a zimnici podněcují. Ale chladící, kyselé a trpké věci sou toho času zdravější, protože porušení brání a krev i jiné vlhkosti ochlazují. A protož dobře ti činí, kteří s octem strojených krmí aneb s agreštem, s limouny, kaparuo s octem, zrnatých jablek, pomorančí nakyslých aneb šalše štěvikové s žloutkem vaječným, skořicí a s zázvorem připravené, a vínem neb octem vínným rozdělané a jiných k těm podobných věcí často užívají.

{VI.}textový orientátor Šesté naučení z strany mysli

Slyšeli sme dříve, že zámutek, strach, lekání aneb děšení před smrtí velmi škodlivá jsou a častokrát příčina nemoci a druhdy i smrt přinášejí, jakož se to často přiházelo. Protož každému radím, aby zámutku a přílišnému fresování, což muože, u srdce místa nedával, ani se bezpotřebně smrti lekal, ale všeho toho jako jiného jedu se vystřihal, pamatujic na to, že dobrá mysl jest puol zdraví, a to s bázní boží.

Druhá stránka

Jestli by pak se přitrefilo, že by kdo buď z božího dopuštění, neb odněkud jinud se nakazil a v tuto nemoc upadl, jakž by to na sobě znal a ta znamení viděl, nemá tim dlouho prodlévati, ale rychle se opatřiti, a nedáti 24 hodinám tak pominouti. Nebo když se ten jed v srdci upevní, a jeho zmocní, jakož přes den a noc vobyčejně se stává, potom i nejlepší lékařství, ani dryák benátský, nemnoho platen bývá. A tak aby snad někdo od této nemoci oklamán a podveden nebyl, nejprv oznámím ta znamení,

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 20 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).