Studnice života

Praha: Melantrich z Aventina starší, Jiří, 1554. Knihovna Akademie věd České republiky (Praha, Česko), sign. TH 1305, A2r–Aa8v. Editoři Sedláčková, Anna, Timofejev, Dmitrij. Ediční poznámka

Při vzniku edice byla použita data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (<https://vokabular.ujc.cas.cz>) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (<https://lindat.cz>) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2018101).

[Generovaný obsah]

spasiti. (Matouš v začátek komentované pasáže9.konec komentované pasáže kapitole.)

Kdož medle muož říci, že jest zdráv a že nemá žádneho hříchu a že nepotřebuje lékaře? Jediné ten, který svým vlastním skutkuom a svým mocem spasení a život věčný připisuje. Neníť jistě žádný bez hříchu.

Kdyby někdo byl bez hříchu, začátek komentované pasážekterýž bykonec komentované pasáže svou dokonalou spravedlnost měl, začátek komentované pasážetomu bykonec komentované pasáže Kristovo přijití na tento svět bezpotřebné bylo. Ale nemohl se jest žádný tím chlubiti, jakož svatý Jan praví: „Pravíme-li, že hříchuov nemáme, sami se svodíme a pravdy v nás není.“ A takž dále.

Kristus zajisté Ježíš pro všecky na svět přišel, nebo rovně jako skrze Adamův hřích a pád všecko lidské pokolení jest pod hříchem zavříno a ďablu, peklu a smrti poddáno, takž zase jsme my skrze Krista Ježíše, našeho vykupitele, od ďábla, pekla, hříchu a smrti zbaveni a vyzdviženi skrze smrt Kristovu, nebo Bůh Otec z Lásky a z nevymluvného milosrdenství nám hříšníkuom jeho dal a na smrt obětoval.

Poněvádž pak on nám svého jediného syna, kteréhož od věčnosti z Božskeho přirození zplodil, za nás na kříž vydal, začátek komentované pasážecož bykonec komentované pasáže pak mohlo býti, začátek komentované pasážečehož bykonec komentované pasáže nám k našemu spasení s ním nedal? Nebo začátek komentované pasážecož bykonec komentované pasáže cožby nám mohl odpovědíti, poněvádž nám svého jediného syna (to najvyšší dobré) neodpověděl a také ho nechtěl zachovati, ale za nás vydati až na smrt, aby hříchy naše shladil. Též to vypravuje svatý Pavel k Římanuom v začátek komentované pasáže8.konec komentované pasáže kapitole řka: „Bude-li Buoh s námi i kdo proti nám?“ Kterýž také i vlastnímu synu svému neodpustil, ale za nás za všecky vydal ho, začátek komentované pasážekterakž bykonec komentované pasáže tehdy s ním nedal nám všech věcí.

Kdo bude žalovati na vyvolené Boží? Zda-li Bůh, kterýž spravedlivé činí? Kdo jest, začátek komentované pasážekterý bykonec komentované pasáže je odsoudil? Kristus Ježíš, kterýž umřel jest, nýbrž kterýž i z mrtvých vstal, kterýž jest na pravici Boží, kterýž také přimlouvá se za nás?

Protož krátce zavrouc pravím a jest pravda, že kdožkolivěk slovu Božímu zaslíbení, milosrdenství a v Kristu milosti nabyti z srdce doufá a věří, tomu Buoh odpouští všecky jeho hříchy, byť jich

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 25 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).