Studnice života

Praha: Melantrich z Aventina starší, Jiří, 1554. Knihovna Akademie věd České republiky (Praha, Česko), sign. TH 1305, A2r–Aa8v. Editoři Sedláčková, Anna, Timofejev, Dmitrij. Ediční poznámka

Při vzniku edice byla použita data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (<https://vokabular.ujc.cas.cz>) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (<https://lindat.cz>) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2018101).

[Generovaný obsah]

se zřítedlnice oka mého. Neb hle, já zdvíhám ruku mou na ně i budou v loupež těm, kteříž jim sloužili a poznáte, že zástupuov poslal mne.“

„Chval a vesel se, dcero sionská, neb hle, já jdu a bydleti budu uprostřed tebe“, praví Pán. (Zachariáš začátek komentované pasáže2.konec komentované pasáže kapitola.)

„I budete věděti, že uprostřed Izrahele já jsem a já Pán Bůh váš a není jiného a nebudeť pohaněn Lid muoj na věky.“ (Johel v začátek komentované pasáže2.konec komentované pasáže kapitole.)

„Po těch dnech,“ praví Pán, „dám zákon muoj v střevách jich a na srdci jejich napíši jej a budu jim za Boha a oni budou mi za lid.“ (Jeremiáš začátek komentované pasáže31.konec komentované pasáže).

A maličko níže v tež kapitole: „Milostiv budu nepravosti jich a hříchu jich nezpomenu více.“

„Odajmu srdce kamenné z těla vašeho a dám vám srdce masité a ducha mého položím uprostřed vás.“ (Ezechiel v začátek komentované pasáže36.konec komentované pasáže kapitole.)

Takto Buoh slibuje skrze Mojžíše těm, kteříž přikázaní jeho zachovávají, předkem štěstí v časných věcech a hned k tomu dokládá tato slova: „Choditi budu mezi vámi a budu Buoh váš a vy budete lid muoj.“ (V začátek komentované pasáže3.konec komentované pasáže knihách Mojžíšových v začátek komentované pasáže26.konec komentované pasáže.)

Též král David mluví v osobě Boží: „S nímť jsem,“ praví, „v zarmoucení. Vyprostímť i oslavímť ho.“ (Žalm začátek komentované pasáže90.konec komentované pasáže.)

Poněvádž my takovou přípověď od Boha máme i učí nás písmo, abychom jí jakožto řeči Boží věřili, a to v pevné a stálé víře a všecko své outočiště, naději, zpoléhání v samého Boha kladli, a ne na náše samy skutky, ale toliko na milosrdenství Boží zpolehli, jakož pak zvláště král David na mnohých místech v žalmích učí. A poněvádž nám Kristus jí dosáhl bez našeho zasloužení, z toho my máme jemu vždycky děkovati.

„Všecky cesty Páně jsúť milosrdenství a pravda.“ (V žalmu začátek komentované pasáže24.konec komentované pasáže)

„Pro jméno tvé, Pane, slituješ se nad hříchem mým, mnohéť zajisté jest.“ (V témž žalmu.)

„Doufajícího v Pána milosrdenství obklíčí.“ (Žalm začátek komentované pasáže31.konec komentované pasáže)

„Oči Páně nad těmi, jenž se bojí jeho, a nad těmi, kteříž ufají v milosrdenství jeho.“ (V žalmu

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 25 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).