Chelčický, Petr: O trojím lidu řeč

Archiv Pražského hradu (Praha, Česko), sign. D 82, 74r–103r. Editor Fuková, Irena. Ediční poznámka

[99r]číslo strany rukopisua k čemu jest tobě potřeben, k tomu jeho dosti[cq]dosti] dostie máš. Jinéhoť neumím k tvé potřebě psáti o tom, jediné sem to psal, tobě zjevuje úmysl svój, a totoť z víry za pravé mám o kněžích dobrých[cr]dobrých] dobrzich i o zlých. Ale o lidu obecném jakožto o třetí straně toho těla Kristova, o němž prvé řeč byla, co by ti měli činiti, jsúce v tom těle, k prospěchu jiným údóm[cs]údóm] wdom těla toho, k tomu dím: Chceš li hleděti k tomu odměření obvláštnímu na tré lidu křesťanského, tehdy z toho snadně poznáš. Neb tu rozdělenie, který lid jest v té straně robotného, a že voráči, řemeslníci rozliční, kupci a kramáři a rozliční nájemníci, ti mají dělati a těžeti a na to dielo chovati[ct]chovati] chovatie tělestnú potřebú panstvo a kněžstvo. A jest li to pravé počtení těla Kristova, tomu snadně naučíš obec, ať dělají snažně a vás kněží ať sú pilni a žoldnéřuov městských, ješto hájejí zákona božího, s večera z města vyjíždějíce, i navštěvují truhly a krávy sedlské aneb s čímž se potkají. Horliví milovníci zákona božího nemohú otrpěti nižádného sejra, kde se jeho doberú.

Ale já, duofaje Bohu, [99v]číslo strany rukopisudo mé smrti nepovolím tomu rozumu o těle Kristově, abych jej chtěl míti za pravý. Abych tak neskrovný tvuoj lid odečta, i vložil jej na obec, aby se na obci vozil, jak by sám chtěl, a ještě se za lepší měl v těle Kristově než ten obecný lid, ješto se na něm vozí, podrobivše je pod se ne jako údy svého těla, ale jako hovada, jichžto přetrhnutí neváží.

Ale zjevné jest, že pro tu příčinu přílišné množství rozšířilo se jest rozličného kněžstva a panstva, že všichni chtí pány býti, panošemi, žoldnéři. Neb snadno jest na tlustých koních jezditi, hroziti a hrdě mluviti, chlapy a výry sprostným lidem dávati a odřieti je jako lípu a hlavu jim zbíti a vždycky hojně jísti a píti dobře a najlepší věci, prázniti, túlati s místa na místo, bez užitka marnosti mluviti a rozličné hříchy bez studu[cu]studu] sudu páchati. Takových hrdláčóv přílišné rozmnožení všudy po hradích a po městech jest, ješto neb skrze moc násilé činí obcem, aneb platy berúce, doma dobrá bydla na to mají, hodují a prázný život na to vedú. Protož aby to jako víra byla křesťanóm, rozděléce

X
cqdosti] dostie
crdobrých] dobrzich
csúdóm] wdom
ctchovati] chovatie
custudu] sudu
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 4 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).