Chelčický, Petr: O trojím lidu řeč

Archiv Pražského hradu (Praha, Česko), sign. D 82, 74r–103r. Editor Fuková, Irena. Ediční poznámka

[101r]číslo strany rukopisunedali úraza[30]nadepsáno, přeškrtnuto „vrzadu“ čtení Kristovu, aby někto neřekl, že pro jídlo tělestné káže čtenie, a tak by zlehčelo kázaní jeho čtenie. Druhé proto, aby nižádného neobtížili, berúce tělestné potřeby od něho. Třetí aby dobrý příklad ostavili tim, jimž sú čtení kázali snažnú prací ve dne i v noci, aby jiní příkladem jich snažnějí usilovali a z toho udávili tim, ješto nemají a míti nemohú. A v té řeči pozývá apoštol opatrnosti, ohlédaje se na všecky strany, co by najlepšího čtenie bylo i těm, kterýmž jest je kázal. Odplatu v nebi za kázaní čtení vážil za lepší než tělestnú potřebu a úrazu ovšem se bál i tím vzetím učiniti čtení, neb více vážil čtenie než svuoj život tělestný. Ale by jeho břicho volalo kázat neváže čtenie, hledal by, aby nedal úrazu[cy]úrazu] urzadu břichu, a řekl by: Poproste za Páně milost Boha, ať vždy k uobědu zuove.

A z těch řečí muož poznáno býti, že apoštolé v tom obce neustavili sú jako stránky těla Kristova, ale sami apoštolé také jiným sluožbu činili těmi věcmi tělestnými vydělajíce je, ale nechtěli sú na to sluožby všie obce, ač někdy mohli sú u[cz]u] w jednoho člověka z milosti bez zavázaní[da]zavázaní] zawzazni toho užívati. Ale v té [101v]číslo strany rukopisustraně nenazvali sú obce nohami, aby je nosili [v]text doplněný editorem[31]doplněno podle Holinky sluožbě, ale sami v tom jiným nohami byli jako menší.

Ale že dělníky učí i o tom apoštol, aby dělali rukama svýma, a die: Neb když ještě u vás byli sme, ty věci sme vám zvěstovali, že ač kto nechce dělati, aby nejedl. Neb slyšeli sme některé mezi vámi chodíce nepokojně, nic nedělajíce, ale dvorsky činíce. Ty, ješto sú byli tělo Kristovo, učí, aby dělali, pak li dělati nechtí, aby nejedli. Nechce, aby mezi nimi prázni byli jako dvořáci, ješto nic za dílo nemají, jediné prázniti a túlati se. Aleť by neřekl takovým: Vy máte rytířské věci hlédati a pravdy brániti. Také je učí, co mají dělati, řka: Kto jest kradl, již[32]„nerk“, napsané omylem, podtečkováno nekraď, ale radějí usiluj rukama svýma to, což dobré jest, aby měl z čeho potřeby nuzným dávati.

A takový rozum za pravý máme, aby ti, kteří sú praví údové těla Kristova, ujištění skrze dary Ducha svatého a skrze zjevnú spravedlnost, vydanú v zákoně Kristově, aby ti byli učeni těm dielóm tělestným, kteráž dobrá jsú netoliko proto, aby takové zvláštie strany prázné nadávali[db]nadávali] nedawali potřebami tělestnými z svého[dc]svého] swieho díla, ale aby to ke všem potřebným činili z milosti jako praví údové

X
cyúrazu] urzadu
czu] w
dazavázaní] zawzazni
dbnadávali] nedawali
dcsvého] swieho
30nadepsáno, přeškrtnuto „vrzadu“
31doplněno podle Holinky
32„nerk“, napsané omylem, podtečkováno
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 4 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).