Vít Tasovský z Lipoltic: [Český překlad sbírky nálezů brněnsko-jihlavských, rukopis A]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. IV B 10, 1r–195v. Editor Jamborová, Martina. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

Také let nedospělí kšaftu činiti nemohú, nebo jich rozsúzenie nenie rozumné, protož pacholek, jenž čtrnádcte let vrchu jest naplnil, muož kšaft činiti, ale děvečka, kteráž jest dvanádcte let naplnila. {kto nemohú kšaftovati: dítě, blázen, prchlivý}marginální přípisek mladší rukou Opět ani blázniví, jenž smysla nemají, aniž k té věci příležie, jestliže by {aneb}meziřádkový přípisek mladší rukou let nedospěli, potom let dospělý jsa učiněn aneb blázen, potom při dobrém jsa rozumu a umřel by, ale prchliví, ač v tom času učinili by poručenstvie, když na ně prchlivost přijde, zdá se také, že by právem kšaftovali, zajisté také i to poručenstvie, kteréž před prchlivostí činili by a kšaftovali, moc má, nebo ani kšaftóv potom rozumně činěných ani co jiného právem učiněného prchlivost potom přijdúc muož zahladiti.

Opět mrhač, jemužto vládnutie neb šafovánie statku jeho jest zapověděno, nemuož kšaftu činiti, ale to, což jest učinil před tiem, než jemu jeho zbožie zapověděno bylo, mocnéť jest, a tenť slove marnotratný neb mrhač, jenž ani prostředku ani střednosti ani konce při útratě nemá a dává ty věci, kteréž mají i nemají dávány býti. Opět hluchý a němý ne vždy mohú kšaftu činiti a mluvíme o tom hluchém, jenž ovšem neslyšie, a ne o tom, jenž málo slyšie, nebo i němý rozumie se ten, jenž nic mluviti nemuož, a ne ten, jenž zle mluví neb nespěšně. Nebo také často literáti a učení lidé rozličnými příhodami moc slyšenie a mluvenie potracují, avšak v jistých příhodách a obyčejích mohú kšaftovati, ale ktož učině kšaft počne býti němý a hluchý, sstálý ovšem jeho kšaft zuostává. Protož hluchý a němý z příhody umie li psáti, svú rukú muož napsati poručenstvie.

Opět odsúzený na smrt měsckú neb přirozenú nemuož kšaftovati. Opět odsúzený pro slovutné prohřešenie, opět ten, o jehožto stavu pochybují, opět mnišie a kněžie z toho, což mají z kostelních nadání, kšaftovati nemohú, avšak kněžie z toho, což mají dědičného, buďto vedlé osoby, jako byl li by jurista aneb písařem aneb měl li by jiný úřad, mohú kšaftovati.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 11 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).