Albrant, mistr: Lekařstvie konska jistě a dokonále zkušena…

Plzeň: Pekk, Jan, 1527. Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. Archiv Knihopisu 49 f (fotokopie), A1r–C4v. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

<<<10<A1r–A2rA2vA3rA3vA4rA4vB1r>>>>>
Skrýt ediční aparát Skrýt obsah

je[A3r]číslo strany rukopisumu mastmi pomazati, ať se jemu zbeře a provalí, tudyť jemu nemoci vyjdou.

Proti vozhřivce konské

Měl li by kuoň vozhřivku, která by jemu šla dlouho jako za puol léta, vezmi prách v apatyce, jenž slove kejchavka, nasypiž u věchet sena a vlož koni v chřípi, ať se vyprska, a to několikrat za den vždy to čiň, dokud se nezhojí. A davaj mu piti vodu po několiko dní, vaře s řepičkou, a vystudě, ať nic jiného nepí nežli to. A davaj mu na zemi jísti, vaře mu jare žito, a maž ho mastným okolo čelistí, ať se mu obměkčuje.

Proti hřieběci nemoci

Když chřípěmi jde a má žlazy mezi čelistmi, vezmi stare sadlo a toliko másla a rozchodniku, udělajž z toho mast rovnými měrami a kaž koni horce mazati, což muože strpěti každy den, ty hlizy v saniech a to vždy horce, ať se jemu provalí, by měl pak na súkno nalože, přikladati jemu a přidržovati, aby se mu pařila.

Proti hřieběci v čelistech

Vezmi česnek a k tomu staré sádlo, stluka dobře každe zvlášť, směsiž to spolu a stluc, a kdež jest se nemoc složila, rozkaž na té bolesti proholiti a přikládaj česnek s sádlem ztlučený na to místo dotud, dokud se koni bolest nezbéře á neprovalí, a přivazuj šatem, aby se držeti mohlo.

Proti krticem

Znamenáj, že truoje jsou krtice. První jsou od kolen až do kopyta, ty jiným jménem vlk slovou a mohou takto poznány býti, neb srsti na tom miestě se drastie a kuoň nedá se na tom miestě makati. Lek proti tomu: Vezmi dva řemeny kozie aneb kozlové a těma obvěž nohy svrchu i vduole, dobře zatáhna, až zběhne zbiéhne se krév a srazi se ku podobenstvi ořecha. Tehdy vezma horke železo, připal to miesto a naspi na to krunšpátu po tři dni a přivěž ránu. A takým obyčejem ulečíš i návnu kost.

Druhy krtice počínají se od vocasu. A těch jest známenie, když se kuoň zadu češe na vocasu a když se toho miesta dotkneš, nalezneš bolest jakožto ořech, připále to miesto, tež učiň jako při prvních krticech, naspa na to miesto krunšpátu, potom zhol srst a přilož na to siry s starým sádlem a s krunšpatem a z blenovým semenem, pakli to zmeškáš, tehdyť umře kuoň, nepomuožeš li jemu brzo. Protož ta miesta všecka připal a, vezma kost konskou, stluc ji s krunšpátem a s sirú a ten prach syp na ta miesta. A neprospěje liť to, vezmi vody

X
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 25 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).