Černý, Jan: Lékařství užitečné a výborné spravovánie proti nakaženému povětří a proti moru

Norimberk nebo Plzeň: Höltzel, Hieronymus nebo Pekk, Jan, 1518. Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. 28 G 61, B2r–C7v. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

tako[B5r]číslo strany rukopisuvému lípe jest vzdáliti se od hry. Měj zpěváky, hudce, pištce, mysl svú vínem [k]text doplněný editorem potěšení[r]potěšení] potieſſenie poskrovnu podněcuoj[3]netradičně je zachyceno dloužení hlásky „u“ před hláskou „j“ a nade všecko, při střízvosti súc, pánu bohu se modliti a jeho nevinné, hořké umučení na srdce bráti, za přímluvu žádati důstojné, přečisté panny Marie, všech milých svatých, k tomu se svýmu anjelu poruč, při tom tvého apoštola nezapomínajíc, pamatuj jeho svaté milosti žádati za zdravé tělo a za příhodnú potřebu. Tak se hleď milému bohu na každý den porúčeti, jeho přikázaní vždy zachovávajíc. Při tom hleď, jestliže máš, manželku a dietky zpraviti a čeládku svú také na paměti měj. I statek, který s přízně boží máš, podlé úmysla tvého a řádu obydlí tvého, a tak, jsa mysli rozvážené, očekávej božího navštievenie. Podlé té zprávy se v nakaženém povětří zachovaj.

Dosti jest již položeno, kterak člověk[s]člověk] czkowiek času moru počínajícího od nakaženého povětří zachovati se má. Nynie bude se psáti o nakažených povětřím morním, po čem měli by poznáni býti a kterakú pomocí lidskú k opravení jich [opatrovati]text doplněný editorem[4]doplněno podle tisku z roku 1506 měli[t]měli] měl by se. Lidský vtip krátký, a tak, jakož počátkem z boha k pomstě zlého počíná se, také jeho mocí lidé z toho porušenie vycházejí.

[B5v]číslo strany rukopisu

Tato znamenie nakaženie mornieho při některých zjevují se a seznávají se po tomto: zevnitř[u]zevnitř] Zewnicztrz zimnice žhúcí a pálivá, při některých tichá, ale vnitř srdce hořície s těžkým súžením. Tvář rychlú proměnu béře od způsobu zdravé. Oči od jasného hledění přestávají, někdy vrtí se i hrozně patří. Hlavy bolest nemalá. Nechutenstvie veliké a vobyčejně dávie se i tratí. Někteří potie se potem smrdutým. Duch jich smrdutý pro porušenie vnitřnie. Dýchanie těžké, někdy i časté pro vnitřnie horkosti a mdlobu srdce. Chut k jiedlu jako žádná z vlhkostí zlých a pro srdce nezpuosob a spojenie, které má žaludek s ním. Protož k jiedlu musí napomínán býti a jako bezděky jim jiesti dávati, aby viece nezemdleli. Úst suchost z žízně, jazyk vyprahlý, někdy i ssinalý aneb počernalý. Kvaltovánie nepokojné súžením srdce, překládanie sebe s jednoho miesta na druhé. Kašel suchý. Nespánie. Pominutie rozuomu a ledačehos spatřovánie. Nohy zemdlené, jako ustalé. A najjištčie jednak toto znamenie: když s zimnicí pryskýř anebo hlíza se ukáže. To nakaženie zvláště při počátku s krotkú zimnicí, pobolévaním hlavy, s mdlobú noh. Voda se nezměňuje, ale jako přirozená zuostává. Puls též pořádný, jednostaj[B6r]číslo strany rukopisuný,

X
rpotěšení] potieſſenie
sčlověk] czkowiek
tměli] měl
uzevnitř] Zewnicztrz
3netradičně je zachyceno dloužení hlásky „u“ před hláskou „j“
4doplněno podle tisku z roku 1506
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 18 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).