Proněžto těch časuov otec svatý papež ty i jiné divy slyšav i sznamenav, ten den na čest i na chválu i všěm svatým andělóm slavně světiti ustavil po všem světu.
Třetie ten hod svatého Michala slóve svítězenie, jakžto sě o nich píše na rozličných miestech. Najprvé o tom jest psáno, když měščěné, ti z Seponta to miesto na hořě zjěvením svatého Michala nalezše, od bližných pohanských měst mnoho protivenstvie trpieše, k boji sě s nimi zamluvili. Tehdy podlé rady biskupovy k boji sě připravujíce, tři dni nábožně sě postiece, svéj hospodě, svatému Michalu, sě snažně poručili. A třetie noci biskupovi svatý Michal sě zjěviv, k němu promluvil a řka: Nebojte sě, neb nad svými nepřátely, vyndúce proti nim v takúto hodinu, silně svítězíte. A tak sě stalo, když proti svým nepřátelóm tento lid z Seponta na pole silně táhnieše, tehda sě hora svatého Michala jménem Garganus hrozným potřěsením potřásla a veliká mrákava s velikú temností vši horu oklíčila. Zatiem pojidú blýskoty přěvelmi hrozné tak, ež šest set oděných lidí z jich protivníkóv mečem a hromem sú sešli, padše a jiní všickni svatého Michala archanděla moc uzřěvše, svatú křesťanskú vieru sú přijěli.
Druhé svítězenie svatého Michala jest, jakžto sě píše v knihách Zjěvenie svatého Jana, proti pekelnéj zvěři, diáblu. Neb jakžť jest brzo Lucifer, jsa v nebesiech v andělském přirození, přirovnati sě buohu požádal, tak inhed svatý