Pulkava z Radenína, Přibík: [Kronika králů českých]

Knihovna Biskupství litoměřického (Litoměřice, Česko), sign. B I F 54, f. 1r–124v. Editor Timofejev, Dmitrij. Ediční poznámka

Při vzniku edice byla použita data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (<https://vokabular.ujc.cas.cz>) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (<https://lindat.cz>) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2018101).

<<<<<89v90r90v91r91v92r92v93r93v>>>>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

že král z svým vojskem pod lesem českým i moravským stáše blízko podlé Bietova, múdře obmýšleje to, kterak by, když by z lesu vynikl, boj by počal, nebo mnozí, jež tu biechu s ním, viece bratru jeho Přemyslovi nežli jemu přějiechu, majíce v jeho vojště rodiče a přáteli rozličně.

{Boček}textový orientátor

Zatiem jeden pán z Moravy jménem Boček tuto čest královi učinil: Po horách a po lesiech blízko od nepřátelóv právě jako na úsvitě kázal u mnoho bubnóv bubnovati, jako by již točíš vzhóru mělo vojsko vstáti k bojování a jako by jim dobrú mysli dávali skrze ten zvuk. Když nepřietelé uslyšiechu, užěsli sě velmi a v té úžesti řekše na omluvu, by vévoda nemocen byl, rychle preč utekli. Toho léta na letnice Jan a Ota markrabie bramburské rytieři byli jsú učiněni.

{Bosákové do Prahy jsú vneseni}textový orientátor

Léto Božie tisíc dvě stě třidceti a dvě svatá Alžběta ku počtu svatých připsána jest. Téhož léta bosákové mnišie do Prahy jsú přineseni.

Léto Božie tisíc dvě stě třidceti a tři ciesař Fridrik z Napuli bral sě po moři do německých zemí. A protože syn jeho Jindřich král římský proti němu smluvil sě bieše, jal sě jest jeho inhned a poslal do Napulie, jenž tak u vězení umřel.

{Král Václav štědrý}textový orientátor

Léto Božie tisíc dvě stě třidceti a čtyři, když král Václav s jinými kniežaty německými k ciesařovu dvoru přijel, velmi poctivě jeho přijal a přemnohými dary jeho daroval. Když pak do Čech chtěl sě vrátiti, mezi jiným darováním dvadceti tisíc hřiven dal jemu střiebra, jehožto všecky štědře inhned od sebe rozdělil, jemužto ciesař i kniežata velmi jsú sě divili, že z takého zbožie nic sobě neostavil. Téhož léta, když ciesař Fridrika vévody rakúského k svému dvoru povolal, an i nepřijel, proto jako hněvaje sě, že zetě jeho Jindřicha držal u vězení. Proněžto ciesař rozhněvav sě vtrhl do Rakús i odjal

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 19 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).