Pulkava z Radenína, Přibík: [Kronika králů českých]

Knihovna Biskupství litoměřického (Litoměřice, Česko), sign. B I F 54, f. 1r–124v. Editor Timofejev, Dmitrij. Ediční poznámka

Při vzniku edice byla použita data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (<https://vokabular.ujc.cas.cz>) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (<https://lindat.cz>) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2018101).

<<<<<63r63v64r64v65r65v66r66v67r>>>>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

kniežatóm u Mercpurce dvór volal jest, k němužto Vladislav Daniele biskupa poslal. Daniel pak nalezl byl tam Oldřicha syna Soběslavova i přivedl z sebú do země i dal jemu ten hrad Hrádek jménem za Labem.

Léto Božie tisíc sto padesát a pět Oldřich ten jistý z svými lidmi utekl do Polsky. A ihned téhož léta Vladislav od krále Fridricha na veliké milovánie vzat jest.

Léto Božie tisíc sto padesát a šest tento jistý Fridrikus římský král shromáždiv veliké množstvie kniežat a rytieřstva vzdvihl sě do Říma k Adriánovi papežovi chtě ciesařem býti.

{Ciesař v Berúni dvornost učinil}textový orientátor

Ale Berúnští chtiec peněz od něho mieti cestu jeho přerušili, z nichžto potom dvanádcte najlepšiech vyvolav k sobě i zvěšil je na šibenici. A tak s tiem jev do Říma od papeže Adriána na ciesařstvie byl povýšen a s tiem pak i Římené i Mediolánčené, jenž sě jemu protiviechu, bojem ukrotiv a přemoh, domóv sě zčastně vrátil.

{Nota bene}marginální přípisek mladší rukou

{Brambuřská}textový orientátor

Za těch časóv byl jeden král Jindřich slovanský řečený Přibyslav, jenž v Bramburciech a v těch zemiech, což k tomu příleží, po svém otci kniežetstvie to jisté obdržal, jakž kronika líčí brambuřská.

{Modla divná}textový orientátor

Tento jistý Jindřich protože křěsťanem již bieše, vida, že ti lidé smiešeni biechu Slovanové i Sasícové tak vesměs a modlám pohanským sě modléchu, jmajíce tu v Bramburciech v tom miestě kakúš modlu trehlavatú nectnú a velmi škaredú, jiežto sě lidé modléchu, pro to jisté modlenie a modl těch následovánie nechtěl jest té vlasti mieti, ale že dědice nižádného vlastnieho nejmějieše, nechtě, aby po jeho smtri to jisté dědictvie s těmito modlami ostalo v takém bludu. Albrechta řečeného Nedvěd, jenž sě byl narodil, z Oty hrabí aškanského, s jeho ženy Elchí, jenž byla dcera velikého vévody, dědicem jest učinil a jeho syna křtil jménem Otu. A takž pak

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 21 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).