od sebe svú rukavice podlé obyčeje starých ciesařóv a králóv, zevně jě vypověděl a zevně nepřáteli ciesařství skrze to jě ukázal. Potom inhned nazajtří ve dvú mílí od Mediolána vojsko sě položilo a tak zjednavše stanoviště, semo tamo jezdíce rytieřstvo ciesařovu kratochvil svú jmějechu.
{Ciesařóv bratr zabit}textový orientátor
Zaherkembert ciesařóv přítel mnoho sebú pojem rytieřstva trhl k Mediolánu, boj s nimi chtě některý podvihnúti hněvaje sě proto, že Čechové tak mnoho věcí proti Mediolánským učinili, a on točíš nic. Když tu v tom pobitie on z svého oře zsedl byl, zatiem pak některak jiní postúpili a on tu zabit byl. Maršálek některak zavrh sě, nebyl zabit, ale však naposléz vždy byl zahuben ukrutně. Tu jest také onen rytieř Dyna, ješto na Pavu byl raněn, byl také pohrabán.
{Vojna zpósobena}textový orientátor
Toho když sě ciesaře došlo, hněviv byl ciesař velmi i jal sě tak přieliš velmi na Mediolánské sršat býti, že k znamení ciesařovu vojsko všecko v oděnie svým byv hotov. Zjitra pak když byli všickni hotovi jsúce před Mediolánem, biechu na veliké rovně k bojování velmi příhodný, proněžto na prvé špici Ludvík bratr ciesařóv, Rotercuk s Rýna muž slovútný z Papienskými a s Kremonenskými, jenžto strójice toho boje biechu, na poli s velikú silú postaven jest. Za druhé špicí Fridric syn krále Kunrátóv z svý mladosti krású jsa ozdoben, vévoda z Rotemburka z velikým množstvím rytieřstva z markrabie farářským s Hugnicem, s Berúnskými a s Brixenskými, s Mantavskými jest posazen. Třetí pak miesto slavný král český z svým vojskem u veliké sile výborného rytieřstva. Čtvrté miesto Jindřich vévoda rakúský z jinými kniežaty rakúskými držal jest. Pátú špíci neb miesto sám ciesař z svým vojskem držal jest, z kteréhožto vojska dlúhosti a širokosti nesnadně by kto sezřieti mohl. Šesté miesto všickni Bavořené kniežata těch vlastí všech, nad nimižto Ota hrabí z svými