Hus, Jan: Sváteční postila

Strahovská knihovna (Praha, Česko), sign. DE IV 23, 445v–568v. Editor Navrátilová, Olga (Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.). Ediční poznámka

Při vzniku edice byla použita data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (<https://vokabular.ujc.cas.cz>) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (<https://lindat.cz>) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2023062).

Elektronická edice vznikla s podporou dlouhodobého koncepčního rozvoje Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., RVO: 68378092.

najjistěj[500r]číslo strany rukopisušíma to shledal. Neb viděnie a dotčenie najjistější sú smyslové. A protož sv. Jan, chtě jistotu svého svědectvie, vydaného o pánu Kristu, pověděti, i die, lacizojazyčný text, 1. kapitola: „Což viděli sme a slyšeli a rucě nášě pěstovaly o slovu života.“ A takéž tuto Tomáš chtěl býti ujištěn o vzkřéšení pána Krista těma dvěma smysloma, to jest viděním a dotčením. Protož řekl: „Leč uzřím v rukú jeho probodenie hřěbóv a sáhnu ruku mú v bok jeho, neuvěřím.“ Vizmež tuto velikú nedóvěru Tomášě, že ani apoštolóm chtěl věřiti o vzkřéšení pána Krista. Ale chtěl dřieve viděti znamenie umučenie na jeho svatém těle, a ne toliko, aby viděl, ale aby sě dotýkal šrámóv jeho. A co je těch[71]na okraji jinou rukou přípisek „nynie lidí hádaj, člověče“, ješto nevěřie ani proročskému ani apoštolskému písmu ani čtení svatému, ale chtie vždy znamenie mieti. A zvlášť o těle a krvi pána Krista, přijímaní pod obú zpósobú, nevěřiece býti spasitedlné křesťanóm, leč by uzřěli znamenie. Jakožto Židé, o nichž die pán Kristus, Jan, 4. kapitola: „Leč znamenie [500v]číslo strany rukopisua zázraky uzříte, nevěříte. A Matúš, 12. kapitola: „Pokolenie křivé a cizoložné znamenie hledá. A znamenie nebude dáno jemu, jedno znamenie Jonášě proroka. Neb jakožto Jonáš byl tři dni a tři noci, též bude syn člověka v srdci země.“ A tak sě nynie plní proroctvie sv. Pavla, 2a Timo.cizojazyčný text[72]Timotheum, 4. kapitola: „Budeť čas, kdyžto zdravého učenie nepřijmú, ale k svým žádostem obrátie sě i shromazdie sobě mistry, lekcíce ušima, a od pravdy zajisté odvrátie sluch, ale k básniem obrátie sě.“ Pak die dále: „A po osmi dnech,“ to jest po vzkřéšení pána Krista, „opět biechu učedlníci jeho,“ to jest Kristovi, „vnitř“, to jest v domu, o němž dřieve povědieno jest, „a Tomáš s nimi“. Na tom ukazuje sv. Jan, kakžkoli pán Kristus po svém vzkřiešení častokrát ukazoval sě svým apoštolóm, však jest nebyl ústavně s nimi jakožto před svým umučením. Neb jest byl vstal k jinému životu, to jest k věčnému, oslavenému, protož viece s těmi přebýval, kteréžto byl k témuž životu, to jest k vě[501r]číslo strany rukopisučnému,

X
71na okraji jinou rukou přípisek „nynie lidí hádaj, člověče“
72Timotheum
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 18 lety, 7 měsíci a 2 dny; verze dat: 1.1.26
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).