Minyde, Matěj: Příběhy Poděbrad

Polabské muzeum (Poděbrady, Česko), sign. H 19.182, 57 f. Editor Timofejev, Dmitrij. Ediční poznámka

[Generovaný obsah]

straně ocelem neb železem okovaná, kláda, která dyž se rozhoupala, protloukly se tak prvně zdě.

V kostele nachází se chrobový kámen, na kterémž četel sem tento latinský nápis: „Léta Páně 1363. odešel urozený pan Voják z Klučova a zde odpočívá v naději“.

V urbáři poděbradském od roku 1552 jest upsáno takto: „Ves Sadská, a v ní obyvatelé mají tato práva, že každý z nich pivo šenkovati může a žádný jim toho zabraňovati nesmí, však ale mají pivo jejich bráti z pivovaru našeho poděbradského, a kdyžby brali odjinud, mají se u pana hejtmana ohlásiti, a s každého cizého sudu piva jeden bílý kroš zaplatiti“. Věděti se má, že kroš bílý byla münce Václava II. od roku 1260, nápis na něm byl tento: „Weceslaus Secundus Rex Bohemie“, a na druhé straně „Grosus Brecensis“, ktery nyní platí 24 krejcary konvenční münce, a tak Sadčané na 3 kreucary stříbra a 24 krejcary ze sudu cizého piva vrchnosti poděbradské platiti povinni jsou.

Když mně v roku 1818 ukázané byly tamné městké Privilegiencizojazyčný text, nalezel sem také mezi nimi starou a již velmi papírem podlepenou ceduli od pana hejtmana poděbradského od roku 1492, který se jmenoval Oněk Kamenický z Topic a jim o své vlastní vůli bez potvrzení knížat minsterberských daroval kus země od více než 90 strychů, které po dnes užívají, a král Vladislav, když v roku 1497 na vladařství Poděbrad nastoupil, o tom ničeho nevěděl, a potverzení jeho se nikde upsané nenachází. To byl ten samý hejtman, který na Poděbradech bez opovědi jak knížat, tak i samého krále, nehal deset havířů nevinně odpraviti, pročež taky jej knížata nezastali, když od krále na skřipce natažen a umertven byl. Na to tedy spůsob přišlo popuštění tuto v zamlčení a opravdivě vrchnosti poděbradské přináleží. Nalézám také upsáno, že jejich privilegium první bylo jim celých 30 let zadržené, až teprv v roku 1557 udělené. A jest podotknuto: „Poněvadž také mnoho rozličných řemesidlníků jest“. A od toho roku teprv se píše městečkem. Byla tam také konírna princů královských, kteroužto založil Maximilián, a dvůr pánů Pětipeských.

Vrch, který s počátku byl dubami proroztlý, podrželi sobě králové český v jejich mocnosti

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 10 měsíci a 24 dny; verze dat: 1.1.25
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).