[Kázání dzikovská na okruh de sanctis]

Biblioteka Jagiellońska Uniwersytetu Jagiellońskiego (Krakov, Polsko), sign. Przyb. 177/51, 124r–221r. Editor Svobodová, Andrea. Ediční poznámka

[Generovaný obsah]

otec náš, učiň nad námi, což ráčíš, vše chcem míle trpěti. A buoh uzřě, že jemu dámy jeho vuoli jmieti, dá nám vše po naší vuoli, že budem vše múdřě mluviti a múdřě činiti a na všěm sě nám bude sčěstie dieti. A ty tři potřěby jsú duchovnie a tyto čtyři jsú tělesné, chléb náš vezdajší, až do „amen“.

Ta čtvrtá prozba jest za potřěbu tělesnú, když dieš „daj nám chléb náš“, prosíš boha netolik, byť dal chleba dosti, ale všichnu potřěbu tělesnú, točíš dosti píti a jiesti a rúcha dosti netoliko sobě k tvéj potřěbě, ale také všem lidem a svým přáteluom i svým dětem, že nedieš „daj mně mój chléb“, ale dieš „daj nám všěm chléb všědní, ješto nám na každý [den]text doplněný editorem dáváš“. Tu když díš „vezdajší“, prosiž boha, ať by na každý den dal potřěbu tvému tělu, kterúž buoh všěm svým sluhám dává, proto dieš „dnes“, aby tě toho dne bóh obmyslil, kteréhož dne prosíš, všiem dobrým. Také prosíš za duchovní chléb, aby bóh, jakož krmí tvé tělo chlebem tělesným, aby takéž nakrmil tvú duši slovem a tělem božím, aby jie dóstojně viděl a přijímal před svú smrtí na spasenie.

Pátá prozba jest za hřiechuov odpuštěnie, když dieš „odpusť nám naše dluhy, jako my odpúštiemy svým dlužníkóm“, tu prosíš boha, ať by dal dvojí milost, svú a tvú, ať by buoh dal svú milost, ať by odpustil tvej dluhy, což si jemu dlužen, ať by odpustil tvej viny a všěchny hřiechy.

Druhé prosíš boha, ať by dal milost tobě na srdce, aby mohl jiným milosti vlíti chudým a tvým sluhám a jiným křesťanóm, aby jim mohl pro buoh odpustiti dluhy a viny a hřiechy, což jsú protiv tobě učinili. A když ty jiným odpustíš viny a dluhy, tehdy odpustí tobě buoh tvej hřiechy. Pakli neodpustíš svým vinníkuom, také tobě buoh tvých hřiechuov neodpustí, a tu sám na sě súd vydáš. Když dieš „hospodine, odpusť mi, jakoť já odpúštiem“, proto chceš li, ať by buoh odpustil tvej hřiechy, musíš sám milostiv býti a odpustiti lidem pro buoh, což protiv tobě zavinie.

Šestá prosba jest za nepřátel přěmoženie. Když dieš „neuveď nás u pokušenie“, tu prosíš boha, ať by tě zbavil lidského pokušenie, ať by tebe lidé nepokúšeli chtiec tě oklamati ani čerté chtiece tvú duši přelstiti, a téj nevěřě nemóž sě ižádný ostřieci, když tě lidé za nevěru k sobě pojmú a hledajíce tvého života a zlí duchové tvéj dušě. Protož pros boha, ať tě ráčí téj nevěřě ostřieci a toho pokušenie zbaviti. Také netolik prosíš, by na sobě neměl pokušenie, ale prosíš, aby přěmohl všěcky pokušenie lidské i diábelské, jakož jest syn boží přěmohl, co jsú jeho Židé pokúšeli i zlý duch. Protož prosmy boha, ať by nás nepřietel neuvedl v ižádné pokušenie.

Sedmá prozba jest všeho zlého zbavenie. Když dieš „ale zbav ny od zlého“, prosíš, ať by tebe buoh toho dne uchoval od všeho zlého, nemocí i rán, potom náhlé smrti, smrtedleného hřiechu i všeho zlého. Amen.

To jest také buoh daj, co sme tuto prosili, to aby vše nám bóh ráčil dáti. Také jest sedmá prosba u páteři, že jest sedm dní do téhodne, když jednú spěješ páteř v neděli týchž dní, celý

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 7 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).