Vočehovský, Jan: Krátkej spis o morové nemoci…

Prostějov: Günther, Jan, 1552. Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. 28 G 26, A1r–G3r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

přiházelo. Protož každému radím, aby zámutku a přílišnému fresování, což muože, u srdce místa nedával, ani se bezpotřebně smrti lekal, ale všeho toho jako jiného jedu se vystřihal, pamatujic na to, že dobrá mysl jest puol zdraví, a to s bázní boží.

Druhá stránka

Jestli by pak se přitrefilo, že by kdo buď z božího dopuštění, neb odněkud jinud se nakazil a v tuto nemoc upadl, jakž by to na sobě znal a ta znamení viděl, nemá tim dlouho prodlévati, ale rychle se opatřiti, a nedáti 24 hodinám tak pominouti. Nebo když se ten jed v srdci upevní, a jeho zmocní, jakož přes den a noc vobyčejně se stává, potom i nejlepší lékařství, ani dryák benátský, nemnoho platen bývá. A tak aby snad někdo od této nemoci oklamán a podveden nebyl, nejprv oznámím ta znamení, po nichžto by mohla poznána bejti.

Znamení, která při nakažených lidech se nacházejí.

Ač pro rozličnost divných připadností a někdy také pro tejnost nemoci velmi těžko jest jistá znamení morová nejprv se začínajicí vyhledáti, však proto která vobyčejně se ukazují a od jiných pokládají, krátce je oznámím, a jsou tato:

Zpuosob zimničnej, tak, že zimomary svrchu na kuoži a vnitř v těle horkost spolu se ukáží. Bolest hlavy, dřímota neobyčejná, zívání, protahování, prahnutí hrdla, nechutenství, ustání noh a obtížení rukou i všeho těla. Potom když se nemoc více rozmáhá, tak ta horkost vnitřní více se vnitř rozněcuje, ač svrchu na těle ne tak se znáti dá. Tvář se rychle promění, zrak mdlý, kašel, dychání těžké, časté a časem i nelibé vuoně, pot smrdlavý, žízeň neuhasitedlná, bolest žaludka, v bocích, v prsech aneb v hlavě, dávení, sem i tam přemítání a pachtování, zámutek, snu pozbytí, smyslu pominoutí, mdloba srdce, prým aneb zjitření oust, puls malý rychlý a častý, voda zapálená aneb mrzká, kalná etc.cizojazyčný text A někdy podlé těch znamení hliza aneb pryskejř se vyvrže, což za nejjistčí a nejpatrnější znamení může každému býti.

A poněvadž ta nemoc někdy při někom s hlizami aneb s pryskejři, a při jiných bez nich se nachází, jakož sem pověděl, tak také podlé toho rozdílného potřebuje hojení. Z té příčiny položil sem tuto druhou stránku v jiné dva rozdíly a z těch v prvním obsažena rada těm, na které bez hliz a pryskejřův ta nemoc přichází. V druhém pak jiným, na nichž se hlizy, pryskejře a vředové morní k tomu vymítají.

První rozdíl

O způsobu hojení této nemoci jsou mnozí a rozdílní některých doktorův

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 18 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).