Instr.cizojazyčný text Tímto rychlým, touto rychlou, tímto rychlým.
In Pluralicizojazyčný text o mnohých.
N.cizojazyčný text Tito rychlí, tyto rychlé neb rychlý, tato rychlá.
G.cizojazyčný text Těchto rychlých.
D.cizojazyčný text Těmto rychlým.
Acc.cizojazyčný text Tyto rychlý, tyto rychlé neb rychlý, tato rychlá.
V.cizojazyčný text Ó rychlí, ó rychlé, ó rychlá.
Loc.cizojazyčný text V těchto rychlých.
Instr.cizojazyčný text Těmito rychlými.
Napomenutí.
1. Místo -ý mnozí píší -ej, rychlej, -ejm.
2. Čárkované ý a zavřené ł na celé Declinací se klade mimo Nominativumcizojazyčný text a Vocativum Pluralemcizojazyčný text, kdežto má se klásti tito rychlí, tyto skutky, podivení hodní, léta dávní. Psal.cizojazyčný text 77. 6. Nepiš skutky hodné, leta dávné.
3. Participiacizojazyčný text skonávající se na -n, -t, darován, vzat, když se accent jím přidává, bývají Adjectivacizojazyčný text: darovaný, vzatý. Roseznávají se slovíčkem jsem neb bývám. Nebo patří-li slovo, o němž pochybuješ k slovíčku jsem neb bývám, věz, že jest Participiumcizojazyčný text, a ne Adjectivumcizojazyčný text. Darovaný jsem, darovaný chléb.
4. Adjectiva vycházející na -n, -a, -o aneb na -t, -a, -o mají na Nominativumcizojazyčný text a Vocativum Plur.cizojazyčný text -i, -y, -a. Jeden, jedni, jedny, jedna. Oni, ony, ona. Ti, ty, ta. Skryti, skrytý, skrytá.
5. Adjectivacizojazyčný text na -ů a -ův, Petrův, vycházející na -a, -y nepíší se z čárkou. Petrova, Petrovy.
6. Adjectivacizojazyčný text proměněná na Adverbiacizojazyčný text, skonávající se na -y nemají accentu. Člověk německý, mluvil německy.
Rozeznávají se z výkladu: po německu.
7. Od živ, živa, živo pochází živu býti, jenž jest Dativus in Masculino & Neutro. Accusativuscizojazyčný text pak in Foemininocizojazyčný text. Jiní pak praví bytí – Infinitivum circumscriptumcizojazyčný text.
XVIII. Declinací jmén, kteráž slovou Substantivacizojazyčný text, jest pět vedle liter a, e, i, o, u.