{pokuta falešné miery}marginální přípisek mladší rukou Chcme, aby ktožkoli, buď muž nebo žena, s nespravedlivú mierú byl nalezen, anebo mieru usazenú suchých neb mokrých věcí falšoval by neb s nespravedlivým loktem váhu neb závažím, aby dal 1 hřivnu přísežným. Bude li po druhé nalezen, dá 2 hřivně, pakli po třetie, ruky zbaven buď. Pakli ji chce vyplatiti, dajž 10 hřiven, z nichž dva diely dostanú se rychtáři a třetí přísežným, nenajde li obviněný milosti.
Pokuty nejsú větčie při podkomořiem velcizojazyčný text O pokutách při podkomořiem
Tázáno jest od Kolínských, jsú li pokuty větčie v přítomnosti podkomořieho, když on na súdě sedí, nežli při měsckém rychtáři, jimžto bylo jest odpověděno, že neslušie přísežným větčích pokut ukládati provinilým, než kteréž sú v zápisech práv sepsány.
O pokutě ktož slovem v súdu pochybí
Opět tázáno bieše od týchž, což by měli usúditi podkomořiemu pro menší vinu, t. pro pochybenie jednoho slova, jimž bylo odpověděno, že 1 gr. aneb 12te malých haléřóv.
Pokuta pro ránu
Opět týmž, když sú se tázali o právu podkomořieho, nalezeno bylo, že by toliko jeden rychtář neb súdce v městě měl býti, jemužto pokuty pro raněnie druhého, jelikožto k smlúvě, tři hřivny měly by dány býti, z nichžto třetí diel přísežným příslušie.
O pokutě pro malú vinu
Nalezeno bylo zde, když Martin z Polné a Jindřich Stek před pánem Jindřichem, hantmanem krále českého, jehož jménem krále na súdné stolici sedieše súdili sú se, že vedlé práva měsckého za menší vinu 1 šilink malých haléřóv neb 1 gr. má zaplacen býti.
Opět nalezeno bylo týmž pánuom z Lípy, když pro menší vinu 10 hřiven pokuty požádal, pravě, že právo