Albrant, mistr: Lekařstvie konska jistě a dokonále zkušena…

Plzeň: Pekk, Jan, 1527. Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. Archiv Knihopisu 49 f (fotokopie), A1r–C4v. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

<<<<<C2rC2vC3rC3vC4rC4v>>10>>
Skrýt ediční aparát Skrýt obsah

[C4r]číslo strany rukopisupřihodilo a nechtěla krev státi, tehdy kaž u vodě na koni hluboko státi, a přestaneť mu krev. A když to učiníš, jako nahoře psáno stojí, z druhe nebo z třetie dásně davíž mu krev rukama, dokud se zda, potom nasole nedajž mu piti za hodinu neb za dvě. Ale po pouštěni, vezma vovsa, vopaláje čistě, moč jej a slej vodu doluov, osole daj mu zobati, potom jej napoj.

Na řadovaci zuby toto pilně znamenaj

Jiný jest zub vlčí a jinej řadovaci. Věz zacelo, že mnozí kováři neumějí toho rozeznati, neb sem to vídal i slejchal od jinych. Vlčí zub jest přede všemi zuby, napřed stojí, malý, vostrý v najhornějši čelisti, a ten poznáš prstem, rozundaje jemu rublem čilistí. Někdy jest na jedné stráně, někdy na obou, a nemuož jích více býti na stráně nežli jeden. A ten časem, když jest mlad, vyvališ[ab]vyvališ] wywali prstem. Pakliť jest starý, musiš jej železem stočiti, dokudž má ten zub, nemuož tlust býti, daj mu, co chceš jiesti, budeť huben.

Kterému koni konec teče

Vezmi žíni a uvlec mu a třeti den hneš žíni, pustíť se hnuoj a otok zpláskne a zhojiš jej. Anebo vezmi běl, strdi, med, ocet, vař to spolu dobře a přilož mu, zhojíš ho.

Když se kuoň v konec urazi

Maž jemu majovým máslem nepřepouštěným. Pakli chceš, muožeš mu na díru vložiti anebo žini uvleci, tak tim obyčejem, jako se o stehně a o pleci pravilo, než musiš mu nohy provazy svazati a stahnouti a na hrdle take provaz jmiti, aby sebou nemohl hýbati. Pak třeti den musiš žíni hýbati ráno a u večer, tak každy den. Také to věz, když budeš žíni hýbati, puojde li krev, tehdy ještě dobře nevyhnilo, protož na každý den hýbaj jednou, a nic viece. Pakli hnuoj puojde, tehdy dvákrat. A v zimě, když šmelcuje hnojem, tehdy omývaj jemu močí člověčí a otiraj mu, potom po temdni nebude dbáti, neb ho bude svrběti, potom ho muožeš povoditi znenáhla, a tak jemu zpomuožeš.

Který kuoň má žluvu

Vezmi semenec a psi krev nebo lajno psi, stluc to dobře v hromadu, maž kuoň tím. Jinak: Vezmi kamen, ješto naň voda teče s střechy, tím dav jemu otok.

Který kuoň nechce jiesti, aby dobře jedl

Vezmi semeno koukolove a ovsa, moč to spolu dvá nebo tři dni jako na slad a potom vysuš a dávaj koňovi jiesti. Anebo stluc koukol a vezmi topenici chlebovou, omoč jí u víně, posypaj tím koukolem a daj mu jiesti. A potom nedaj mu za hodinu piti nebo za dvě a

X
abvyvališ] wywali
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 5 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).