Rösslin, Eucharius: Těhotných žen a porodných bab ruoženná zahrádka

Olomouc: Milichthaler, Bedřich, 1588. Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. 54 S 841, A1r–K5v. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Vznik edice byl podpořen projektem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy č. LM2015081 Výzkumná infrastruktura pro diachronní bohemistiku (RIDICS, http://vokabular.ujc.cas.cz) v rámci Projektu velkých infrastruktur pro VaVaI.

má se zanášeti, hejbati sebou, státi, choditi více, než prvé činívala, toť zajisté plodu k vyjití jeho napomáhá.

Zpráva druhá, při hodině porodu, jíž žena užívati má, když nějakou těžkost, bolest a vlhkost čije a ukazovati se počínají i k lůnu tekou. Ta zpráva dvojím spůsobem stává se. První spůsob, aby snadné sjití i vyjití dítěti spůsobeno bylo. Druhá, uskrovnění případností, bolestí a zámutkův, protož má žena celou hodinu sedeti, potom vyvstáti, po schodě dolů i nahoru choditi, vším hrdlem hlasitě volati. Má také žena duch soužiti a v sobě zdržovati, aby vnitřnosti své sevřela i dolův tiskla.

Itemcizojazyčný text žena má píti jedno z těch níže psaných lékařství, nebo ono žene dítě ku porodu doluov. Potom když nalézá, že se matka otvírá a vlhkosti matky zpátečně tekou, tehdy má na hřbet lehnouti, však aby ne docela ležela a také ne právě stála, ale prostředek mezi ležením a stáním zachovala a hlavu nazpátek držela.

Na některých místech mají k tomu stolici nízkou, vnitř práznou, kteráž tak má udělána býti, aby žena pozadu hřbetem podepříti se mohla. Tu stolici mají zzadu šatmi vyplniti. [#]obrázek nebo jiný grafický prvek Když pak již k času jest, tehdy baba šaty dobře má zdvihnouti a na pravý bok ji obrátiti, potom na levý, a tak před ní seděti, na dítě v životě jejím pilně šetřiti. Má také baba luono matky rukama svýma olejem z bílého lilium neb z madluov a k tomu podobných věcí pomazanými zpravovati. Též rukama svýma k matce povlovně sáhnouti má, tak, jakž ji to dobře uměti náleží.

Tatáž baba matku učiti, vésti a zpraviti má, pokrmy a nápoji posilňovati, též povlovnými slovy ženu k práci napomínati tak, aby duch do sebe táhla. K tomu má ji břicho nad pupkem shuory znenáhla potlačovati. Matku také veselým porodem syna lahodnými slovy těšiti.

Byla-li by žena tlustá, tehdy nemá seděti, ale na svuoj život lehnouti, čelo své na zemi položíc, kolena k sobě přitáhnouti tak, aby matka životná tlačena i sužována byla. Potom lůna jejího olejem bílého lilium vnitř pomazati má. A bylo-li by potřebí, rukama svýma do ní sáhnouti i průchod ženy rozšířiti, tak ona rychlý porod míti bude.

Itemcizojazyčný text baba nemá nic s pracující ženou počínati, leč by znamení viděla, že by se dítě prvé ukázalo, k němu sáhnouti, vidí-li je, nebo sic práce její daremná jest a ženy tím se zemdlévají i upracují, když pak opravdu pracovati mají, tehdy mdlé a nemocné bývají.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 22 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).