Rösslin, Eucharius: Těhotných žen a porodných bab ruoženná zahrádka

Olomouc: Milichthaler, Bedřich, 1588. Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. 54 S 841, A1r–K5v. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Vznik edice byl podpořen projektem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy č. LM2015081 Výzkumná infrastruktura pro diachronní bohemistiku (RIDICS, http://vokabular.ujc.cas.cz) v rámci Projektu velkých infrastruktur pro VaVaI.

žena smutná i nemocná jest, hlad, žížen trpí neb mnoho bdí a nespí.

Když se porod ženě přibližuje, nemá voněti k věcem vonným, nebo to matku táhne vzhůru za tou vůní a porodu překážku činí.

Bývá také i ten porod těžký, když žena bolest velikú má, kteráž ne napřed dolův k lůnu jde, ale nahoře v životě zůstává aneb pozádu do hřbetu jde. Též i ten porod těžký bývá, když žena před tím také těžce porodila, jako by to již obyčej a zvyk její byl.

Znamení pak snadného a lehkého porodu sou svrchu psaným odporná. Jako když žena lehce roditi a snadně obyčej má a v čas porodu malou neb velikou bolest mívá, kteráž dolův spředu v životě hned k lůnu přichází.

Itemcizojazyčný text, byť pak porod těžký byl, však některá znamení dobrá sou, k veselému porodu bezpečnost dávají, jako nepokojnost a silné hejbaní dítěte v životě matky. A když bolesti od sebe před se k lůnu táhnou, žena také duch dobrej, silný a mocný má, s mocností života svého tak, že v čas porodu dolův tisknouti a pracovati muože.

Ale zlá znamení v těžkém porodu sou tato: když žena zsudena se potí a žila pulsovní rychle ji tepe, ona pak často vomdlévá. To sou znamení rychlé smrti.

Čtvrtá kapitola – kterak jedna každá žena před porodem i potom chovati se má, jak také v těžkém porodu má ji spomoženo býti

Jestliže kdo chce ženám v těžkém a pracném porodu jejich, kterýž s velikým nebezpečenstvím, bídami a násilím stává se, o čemž již povědíno v 18 kusích, pořádně prospěti a spomoci, ten musí šetřiti toho, což teď níže psáno stojí. Žena těhotná dvojí zprávy má užívati. Jedno před porodem na jeden měsíc, druhé v hodinu porodu, chovati se má takto.

Najprvé žena má ty všecky věci odložiti, kteréž porodu sou ku překážce, pokudž jediné možné jest. Pakli co od přirození jest, ješto se odložiti nemuože, však spůsobu hledati se má, pokudž býti muože, aby porod tím lehčejší býti mohl. Protož byl-li by nedostatek při matce, při lůnu ženském, jako vřed, pryskejř, fíkový vřed a k tomu podobné, pročež lůno ženy prostraniti a roztáhnout se nemuože, tehdy sluší o to radu vzíti s ranným lékařem před porodem. K témuž podobně, byli-li by neduhové v měchýři jako kámen, vřed, řezevka etc.cizojazyčný text, má se o to prvé raditi a hledati, aby to odjato bylo. Tolikéž, byla-li by žena neduživá v zadním střevě jako fíkem, vředem, pryskýřem, votokem, hlízou etc.cizojazyčný text, o to též před porodem radu vzíti a to preč odníti sluší.

Itemcizojazyčný text, byla-li by žena k stolicím

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 25 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).