nezačal, neb skrze neustálé vojny a jiné roztržitosti zemské času jemu k tomu nepostačilo. Až konečně po smrti jeho Jindřich syn mladčí tuto práci teprv v roku 1474 předsevzal a u kronikářův takto jse o tom praví: „Jindřich mladší, syn Jiřího z Poděbrad, jsa kutenským stříbrem od otce svého našpikován, stavěl rybník nazvaný Bláto, který jse malému moří rovnati může a čtyři míle v svém okršleku drží. Na něm pracovalo skrze celých deset let skůro 4000 lidu, kteří jse tu na Ostrově, Oumyslovicíh a Koutech přechovávali“.
V skladopisu města Králové Hradce, již mě učený jezuita pan František Švenda ujistil, má se nalézati paměť tato: „Indřích neb Hynek z Kunštátu, když rybník Bláto zakládal, založil v těch místech vedle samého stavu na površí veliký a prostorný dům a poručil jakožto horlivý husita, aby všichni s těch pracujících, jenž se učení husového přičítá, dne sobotního tu k pobožnosti se scházeli, v čemž jim farář z Havranska posluhoval, poněvadž času nedělního toho stihnouti nemohl. Taková pobožnost sobotní jmenovala jse dle písma Sabathacizojazyčný text, to jest den Boha silného, a tak pozůstalo místu tomu jméno Sabathacizojazyčný text a nyní Šabata.
Indřich ten založil také při Mlejnu novém haltýře rybný znamenité i také obydlí pro porybnýho a dodělal práci tu v roku 1492, od něhož také ves Ostrov byla založena.
Havransko.
Mnozí chtějí tomu, že by tu někdy rytířové Havranští