[pC4v]číslo strany rukopisupak českým nedostatky Říše doplňovati bylo velmi nesnadno a těžko; a možné jest, že ani tu zbytkův nebylo. Avšak proto i Říši časem navštěvoval, a což potřebného bylo, řídil a rovnal. Léta 1379. měsíce února držel sněm říšský v Norberce, jakž Aventinuscizojazyčný text napsal. Léta 1389. dal utratiti toho mnicha Bertolda Švarce, kterýž před devíti lety vnuknutím bezpochyby ďábelským vymyslil na záhubu lidskou střílení z ručnic a z děl. Léta 1405. Iohanni Galeaciocizojazyčný text, hraběti mejlandskému, dal jméno a titul knížetcí Platinacizojazyčný text. Léta 1407. byl osobně v městě Vircpurku a to město přijal v svou a Říše ochranu[f]ochranu] ochrauu proti biskupu, dav měšťanům některé svobody a privilegia; ačkoli potom biskup zase téhož města se zmocnil.
Do Vlach nepospíchal příkladem císaře Rudolfa, kterýž tam proto nechtěl táhnouti, že se řídko předešlí císařové bez umenšení svého důstojenství a škody odtud navracovali, někteří tam i zůstávali; přivozuje onu báseň o lišce, kterážto, jsouci otázána, proč by lva nemocného navštíviti a k němu do jeho brlohu vjíti nechtěla, odpověd dala, že se děsí šlepějí, z nichžto téměř všecky tam obráceny jsou, a žádná ven. Sed me vestigia terrent omnia te vorsum spectantia, nulla retrorsum.cizojazyčný text K komu byla tehdáž v církvi znamenitá roztržitost pro dva papeže sobě odporná, z nichžto každý pravým náměstkem Kristovým býti chtěl a jeden druhého i s těmi, kdož se ho přidrželi, do klátby dával, tak, že mnozí potentátové v nejistotě byli, k kterému by se s poddanými svými přivinouti měli. Urban seděl v Římě, Kliment VII. v Aviňonu. A ta roztržitost od toho času trvala 36 let, až do sněmu konstanského.
Příčiny pak mnohé by se vyhledati mohly, proč jsou tak hněvivě, potupně a jízlivě Němci a jiní o králi Václavovi psali. Jedna obecní býti může – to starodávní záští a závist, kteráž vždycky bývala mezi národem německým a českým; pro čež netoliko tohoto krále Václava, ale i jiných slavných a ve[pD1r]číslo strany rukopisulikomocných