Pulkava z Radenína, Přibík: Kronika králů českých, litoměřický rukopis

Knihovna Biskupství litoměřického (Litoměřice, Česko), sign. B I F 54, f. 1r–124v. Editor Timofejev, Dmitrij. Ediční poznámka

Při vzniku edice byla použita data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (<https://vokabular.ujc.cas.cz>) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (<https://lindat.cz>) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2018101).

<<<<<52r52v53r53v54r54v55r55v56r>>>>>
Skrýt ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

[54r]číslo strany rukopisuto bylo. Vrativše sě pověděli, že Vratislav syn Vigbertóv Bořivojově na pomoc jede. Tehdy návodem Bořivojovým syna Božejova proti nim povzdvihl, sám sě na ně razil. A tu v tom potkání boj obdržal, syna Vigbertova, an smuten tiem velmi, do pražského města jest vehnal, jeho lidi raněné všecky zbil do ostatka. Zatiem pak Vladislav Heřmana z Sezemú šlechtice své poslal k Jindřichovi řískému králi, jenž toho času v Pabemberce bieše, aby hna sám sobú české kniežetstvie jemu kázal vrátiti. Kterýchžto poslóv[by]poslóv] poſlaw prosbu uslyšav, sebrav veliké vojsko lidí do Čech jest vrthl a dvě kniežetě svoji napřed přědeslal jest Děpolda a Berengária, přikazuje jim, aby příměřie uložili. Tak Bořivoj, jako Vladislav, jako Vladislav i Heřman biskup pražský i také Vratislav syn Vigbetóv i všickni jiní zemané přěd krále do Rokycan přijeli. Tam když sú přijeli, jakž jim král přikázal a čas ustanovil, Bořivoje a syna Vigbertova jieti kázal a u vězenie vsaditi, ale Heřman biskup ten svoboden ostal. Takž pak podlé králova uloženie Vladislav kniežetstvie české obdržal a na něm panoval.

{Jan Tista ohaven}textový orientátor

A ty pak protivníky své, ješto sě Bořivoje nadržiechu, rozličnými mukami umučil jest, mezi nimižto Jan syn Tistóv z vršovského pokolenie nectného, o němžto jest dřéve povědieno, očí i nosy i brady byl zbaven. Tyto věci staly sú sě léta nahoře pověděného ledna měsiece.

O sváru Vladislavově a o Otově a o jiných přieběziech

Božieho léta jakž nahoře povědieno, když sú sě věci tak dály, mezi Vladislavem a mezi Otú hněv a válka velmi veliká sě jest vzdvihla, takže jeden k druhému nechtěl jest přijeti, jedné velmi u mnozé lidu branného. Potom pak sjevše sě do jedné vsi do Chlumka smluvili jsú sě pod přísahami u pokoji, ale v srdci vždy zlost držiechu. Proněžto vrátil sě jest Ota do Moravy, jehožto potom toho měsíce června téhož léta Vladislav

X
byposlóv] poſlaw
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 10 měsíci a 4 dny; verze dat: 1.1.25
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).