Rhazes: [Ranné lékařství]

Knihovna Národního muzea v Praze (Praha, Česko), sign. IV D 56, 1–193. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

[30]číslo strany rukopisuhýbati, ani chuti rozdělenie. Neštovice často se vysýpají na tváři, krev z chřípí a talov z uší zvyklá jest téci, břicha zatvrzenie a studenost dvakrát nebo třikrát přes den připadá – a ti dlúho netrvají.

Kapitola XIII. O nahnutí lbi bez zlomení [a bez]text doplněný editorem rány.

Od[ba]Od] d úrazu palice nebo kamene aneb od spadenie druhdy leb se nahne bez rány plti a bez zlomenie lbi, a vpáčí se dovnitř a svobodnému hýbaní mozku přěkáží. A protož tak uražený sny mievá o[bb]o] A případu nepřátelském, a spě schopí se k brani a bude pachtiti jako na jevi. Od mokrostí těch, kteréž k miestu uraženému běží, nakazí se mozk a podlé kakosti barvy jich tak, nebo onak bude spuosoben, protož i duše bývá oblúzena, tak že myslí hrozné věci, kterážto, když zdraví těla svého kvapí poraditi, jiné často škodně zamucuje. Druhdy také se zbláznijí a bdiec se vztěkají. Té bolesti tento lék jest: nad tiem plet nebo kuože buď rozřezána břitvú a jinú nádobú, [31]číslo strany rukopisukterážto slóve rugiacizojazyčný text, buď od lbi odjata a vuokol lbi obložena – rugiacizojazyčný text jestiť nádoba, kterúžto odjímána bývá kuože od masa, nebo maso od kosti – a pak leb, kde se mistru bude zdáti, buď nebozískem vrtána, a toto všecko vehnutí otvrženo, a potom buď léčena leb, a pak rána, jakož sme sprvu pravili.

Kapitola XIIII. O moli nebo prašivosti hlavy.

Ten[bc]Ten] En mol nebo prašivost hlavy, jedna jest, že muož býti uléčena, ale druhá nemóž býti léčena. Kteráž nemóž býti uléčena, takto bude poznána: kuože jest hustá a jako mozolovitá. V této kapitole mistr praví o moli nebo prašivosti, kterážto jest neduh ohyzdný[bd]ohyzdný] ohyzdne hlavě a bývá z mokrostí porušených, a tak mol nenie než prašivost nebo chrastavost hlavy. A jako léčenie toho neduhu jest tesklivé, a však neslušie jeho obmeškati; nebo druhdy ten neduh lékaři [tiežeji]text doplněný editorem než kterú zimnici vážili, a od něho užitka přijeli. Nebo často děti aneb mládenci urození ten nedostatek trpí, a druhdy chudí pro obmeškánie

X
baOd] d
bbo] A
bcTen] En
bdohyzdný] ohyzdne
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 11 měsíci a 29 dny; verze dat: 1.1.25
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).