Rhazes: [Ranné lékařství]

Knihovna Národního muzea v Praze (Praha, Česko), sign. IV D 56, 1–193. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

[191]číslo strany rukopisujest o léčení rány, neb ubodenie, neb zástřely paže.

Kapitola XVII. O otoku klúbu, kdež noha spojuje[jj]spojuje] ſtogi gie se s holenem.

Ten otok na přiehbě dolejšie, kdežto holeno spojeno jest s nohú v chodidlech, bývá velmi ostrý z příčiny horké. Protož aby ta bolest byla ukrocena, přikládaj na miesto otoku rúšky měkké a útlé, aneb kúdel[jk]kúdel] kudele čistú, omočenú v žlútkách vaječných; a když oschnú a zahřějí[jl]zahřějí] zahrziegie se, sejmi je a nové přilož, a to čiň často; nebo zřějmě spomáhá, a neotejme li bolesti, však jejie ukrutnost krotí.

Kapitola XVIII. O vyvinutí nohy.

Druhdy noha bývá z svého klúbu vyhnuta, aneb napravo, aneb nalevo, aneb spředu aneb szadu. Toho tento lék bude: noha od lékaře hned buď vytažena silně, tak aby v svój klúb byla navrácena, a pak na miesto polož kúdel omočenú v bielek vaječný, a přilože dláhy hodné, má opatrně vázati.

Kapitola XIX. O ráně na chodidle.

[192]číslo strany rukopisu

Bude liť rána na chodidle nožném, ihned rána ta má býti připálena dvénásobním železem neb trénásobním, nebo to miesto velmi žilovaté jest. Pakli tu bude střiel a usta jeho neb diera úzká, uprostraň jej, a jest liť v nie která kost ulomena, vyňmi a potom leč tiem obyčejem, jakož svrchu psáno jest o střielu.

Kapitola XX. O rozsedlině noh.

Někdy nohy se rozsědají sem i tam, a to se stává z hrubých a horkých mokrostí. A toho lék tento jest: maž často ty rozsedliny túto mastí: vezmi sádlo kokotie a húserové nebo kačerové a vepřka ssele a máslo, olej dřěvěný, vosk bielý, prach draganti, gumi arabicumcizojazyčný text; kteréž mají třeny býti, zetři, a kteréž rozpuštěny, rozpusť. A z těch ze všech udělaj mast a maž ty rozsedliny. Tať mast spomáhá k rozsedlinám rukú i nohú, i proti kašli suchému. A spomáháť také proti žiezni vodného telete, ještoť slóve tympanitescizojazyčný text, totiž bubenník – nebo napíná kuoži břicha jako buben [193]číslo strany rukopisu– a to když pomažeš prsí i břicha. K témuž spomáhá mozk hnátóv volových, rozpuštěn v oleji selném a vosku bielém.

Kapitola XXI. O pocení noh.

Proti pocení noh spomáháť je[jm]je] gie zezpod v lázni i kromě lázně často třieti prachem z litargyru.

Kapitola XXII. O vyvinutí některého prsta nožnieho.

Stává se vyvinutie druhdy na prstku nožném: to natahováním má býti napraven, do svého klúbu naveden, jakožto dřieve praveno jest o jiných údech vyvinutých.

Kapitola XXIII. O vytržení trnu z prstu nohy.

Aby vytrhl uvázlý trn z nohy, zvař tu bylinu, ješto slóve bliciscizojazyčný text, aneb oluscizojazyčný text ranný[jn]ranný] ranieni, u vodě, a přilož na miesto horce. K témuž siemě třemdaly a syryště spolu zetři a přilož na miesto.

X
jjspojuje] ſtogi gie
jkkúdel] kudele
jlzahřějí] zahrziegie
jmje] gie
jnranný] ranieni
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 22 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).