[Kázání admontská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XX B 3, 134r–137r. Editor Janosik-Bielski, Marek. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

<<<10<134r134v135r135v136r136v137r>>10>>
Skrýt ediční aparát

[135r]číslo strany rukopisunebo dal jako každému zbožnému, že jsem jemu neděkoval z krásy, z lepoty, z sdravie, z dobrých i z sdravých pěti smysluov, že nejsem slep ani hluch ani něm ani chrom, že sem jemu neděkoval z potřěby tohoto světa i z dobrého rozomu i z dobrého smysla, vstávaje i lehaje, ani sem prosil za všě křěsťany živé i mrtvé. Toho mi je žel s pravú věrú.

Poto, consulo, cogo, colligo, condo, consule, castiga, solare, remitte, fer, ora. Sex opera misericordie Domini.cizojazyčný text Shřěšil sem v šesteru milosrdenství krále nebeského, že sem toho neukázal k svému bližniemu, jakž jsem s právem jměl, k lačnému, k žieznivému, nahému, pocěstnému, pracnému, nemocnému, žalářnému. Jich neučěšil ani navščievil ani mrtvého ku pohřěbi neprovodil. Že sem nahého neoděl, lačného nenakrmil, žieznivého nenapojil, pocěstného v svój duom nepřijal, pracného, nemocného, žalářného i vězně nenavščievil ani utěšil, mrtvého ku pohřebi neprovodil. Toho mi jest žel s pravú věrú.

Quinque sensus.cizojazyčný text Shřěšil sem u pěti smyslech života mého. Viděním, slyšením, promluvením, povoněním, pokušením, dotčením. Shřěšil sem mýma očima, což oči opatřile, toho srdce požádalo, požádaje povolilo, povole skutek učinilo. Mýma ušima, že jsem jima raději poslúchal nekázané řeči, básni, piesni, novin nebo křivých súduov než Božieho slova. Mým voněním, nebo pokúšěje rozličného pitie nebo jedenie a k tomu žádost maje, skrzě to dopustil jsem sě mnoho hřiechu. Mými usty, ež sem mluvil křivú řeč, křivé súdy vydávaje, spravuje cizie hřiechy, a svých maje přieliš mnoho, spravuje živé i mrtvé, panny i panie, světské i duchovnie, zlým promluvením nebo sočením. Mýma rukama, dotýkaje sě svého života nelepě i neješitně nebo cizích prsí nebo lóna nutě ke zlému skutku, dráždě sě k hřiechu sám nebo jiného. Mýma nohama, že jsem[b]jsem] gſyem jima byl rúč ke všemu zlému, k hřiechu, k utěšení, k veselí i k radosti tohoto světa, ale lén sem jima byl putovati ve[c]ve] wey jmě milého Hospodina po kostelech i po klášteřiech. Kterak sem kolvěk zhřěšil mým zlým srdcem i mým životem, smrtedlně nebo úhlavně nebo tajně nebo chtě nebo nechtě, vědomě i nevědomě, mú vólí

X
bjsem] gſyem
cve] wey
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 23 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).