Minyde, Matěj: Stínání havířů u Poděbrad...

Polabské muzeum (Poděbrady, Česko), sign. H 19.177, 15 f. Editor Timofejev, Dmitrij. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

§ IX. Založení kostela Panny Marie na Stínadlech.

Že hned ku konci té tak žalostné popravy déšť hojný na prozbu těch havířů spadl, bylo ovšem každému podivné, více pak ale zbudily pozornost všech zpytatelů na oné zkrvácené větvi urostlé žaludy, které se jen pouze na té jediné okázaly a spůsob oděvu havířského, neb lépe říci celého bez hlavy havíře, velmi patrně vypodobnily. To se doneslo ihned do Hory Kutné, Prahy a jiných dalekých měst, pročež pak Poděbradští, taky horníci, nechali příběch ten pro paměť vyobraziti, a prozatím v domech radních chovati. Posléz pak, v roku 1514. jistý pražský měšťan Ondřej Prachovec s povolením města i krále Vladislava na tom samém místě kapli pod jménem Nanebevzetí Panny Marie na svůj vlastní náklad vystavěl a měšťanům daroval, kterýžto list založení v domě radním až podnes zavěšený se nachází. Kaple ta stála až do roku 1661., když jako již příliš schátralá zbořena a roku 1662. od panů měšťanův s pomocí Kutnohorských tento nynější kostelík postaven a od pana Daniele Borovanského z Borovan, děkana poděbradského, posvěcen byl, na kterouž té věci památku pani horníci dali dvě osoby havířské ze dřeva vypodobniti, který se tu na dvouch pilířích klečící spatřují, zvony tu se dva nacházející slíti dali v roku 1694. Martin a Anna, manžele Rindavský.

Zároveň s tím kostelem vystavěl se tu též domeček pro opatrovníka tohož dubu, s kteréžto větve žaludy jak do Vídně, Berlína a jinam daleko každoročně se zasílaly. Sám pak strom roce 1782. byl jako již pádem hrozící poražen a roku 1818. zase jiný, z těch samých žaludův pošlý, na to místo sázen. Kosti těch havířů byly po pravé straně oltáře schválně k tomu ve zdi zhotovené truchlici složené, v roku pak 1782. hned tu vedle pod dlažbu zase zakopané. Ty pak podivné žaludy ještě podnes chová zde pan Šantl a pan Vorbs, jakož i ty, příběch ten vypodobující, obrazy sou v témž kostele dvakrát zavěšené.

Ještě tuto pro poslední paměť připomíná, že kostel ten měl býti na poručení slavné paměti císaře Josefa v roku 1783. prodán, protož již i zrušený se považoval, byl však ale od pánů měšťanů znovu zase odkoupen {A to skrze splnomocnění od pánů měšťanů panu Frantíškovi Kloficovi z N. 16., z domu tehdáž městský re…ntant byl jest, jej skutku koupil a zase jej městu Poděbradům odevzdal}marginální přípisek soudobou rukou; * poškozený textPísař B a od pana Ziegenheima děkana 1784. opět posvěcen, kdež se často služby církevní

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 18 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).