Minyde, Matěj: Příběhy Poděbrad

Polabské muzeum (Poděbrady, Česko), sign. H 19.182, 57 f. Editor Timofejev, Dmitrij. Ediční poznámka
<<<<<36r36v37r37v38r38v39r39v40r>>>>>
Skrýt ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

[38r]číslo strany rukopisutěla zakopávané bývaly a tím poráží jse bídné důmění těch, kteří praví, že tam odtud času nočního vojsko vycházející vidíváno bývalo. Však moudrý zná, co to za vojsko jest, a ví, že staří mívali ten obyčej: vojsko české k udatnosti pobízeli, když říkávali „Braňte se, Čechové, neb kdyžby až nejhůře s vámi díti se mělo, přijde vám vojsko svatováclavské z Voskovrchu na pomoc,“ což skutečně při nich začasté oučinkovalo.

Že tu koření výborné a nám snad neznámé roste, jest důkazem, že Vlachové sem začasté i za našich časův jezdili a s povolením ouřadů koření nám neznámé trhali i odváželi. Hruškového a třešňového stromoví bylo tu velmi mnoho, ořešín pak lískových až posavade bez nedostatku. Vesnice velká[fc]velká] welke založena, jmenuje se Volfsberg, ne pak ale vrch. Jedině kaple tam na vrchu pod jménem sv. apoštolův Petra a Pavla pro tu vesnici postavena Volfsberg jse jmenovala, která nyní příbytkem hajnýho jest.

Ves Vrbice.

Že žádné Žiškovské vojsko na vrchu Voskovrch pohřbeno nebylo, dokazuje se tímto. Žižka když u Kostelce labského od lidu královského tak do těsna sevřen byl, že snad jediného muže by tu bylo naživě nepozůstalo, tehdy Viktorín Poděbradský, totiž otec Jiřího, přitáhl s lidem svým od Poděbrad jemu tam v první čas na pomoc, takže on ihned celé

X
fcvelká] welke
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 29 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).