[43r]číslo strany rukopisuTu tehdy odpočinuli sobě a tomu místu dali jméno Kratonohy. Dále přišli až pod jeden vysoký vrch k řece Labi a tu kuoňák[fp]kuoňák] Kuoiak kázal sobě dvůr dřevěný postaviti, neboť tu byla pastva pro dobytek i také země úrodná schledána.
Nyní vytáchel Vícemil s Velelibem a na břechu řeky Labe na maličkém površí se pozastavili. Vícemil vida tady řeku i také pastviny pohodlné, kázal dříví rubati a dvůr dřevěný postaviti. Velelib, by pak od něho vzdálen nebyl, hledal na levé straně též pro sebe a svůj lid pohodlný příbytek, a jakž kronikáři píší, nalezel jednu studánku, v níž byla voda velmi zdravá. Tu sobě založil dvůr Velelib a ta studánka[fq]studánka] tustudánkuaž po dnešní den Velebilka se jmenuje. (Tu studánku já spisovatel bedlivě sem prohlídal, z ní vodu pil a nacházím takto: kdo by jí chemitským spůsobem skoumati chtěl, tedy nalezne, že má 3/8 vápna, 1/8 soli. V tom mě poučil pan Schmied, chemigercizojazyčný text pražský). Vícemil tedy jak dlouho v tomž místě se zdržoval, paměti dále nepovídají až do roku 1258, a to sice takto: v těch místech měly se potomně broditi divoké svině, a tak tomu místu přezděno bylo Svinobrod. Já ale tomu odpírám důvodně tímto, že v těch místech, kde nyní Nymburg stojí, státi se to nemohlo, [43v]číslo strany rukopisuneboť každý znatel vody neb chidraulikercizojazyčný text lechce vyměří, počna od Labe od tří střevíců měřiti, nalezne, že město[fr]město] Misto Nymburg od 14 střevíců výše stojí nežli Labe a samé prokopání obojích vod okolo Nymburka již tu míru okazuje.
Král Václav II. jakožto ještě mladík měl velikou známost z Heindrichem Koritánem, kterýž byl Němec, a ten jemu dohodil dívku s vlasími kadeřavými, jíž tenkráte Kučerka jmenovali. S tou splodil syna jménem Berenkar, to jest jakoby s nedvědy mohel se svojí sílou potýkati (Bär garcizojazyčný text). Toho dal na učení do škol vysokých, však ale když již králem českým sám ustanoven byl, pozamlčel toho a nechal jej jako kaplana na Vyšehradě. Jsa již králem českým, splodil z řádného manželstva dceru Alžbětu a více žádných dítek, pročež také ustanovil, kdyby zemříti měl, aby on Koritán byl prozatím pěstoun té samé cery, a když by byla inlerre quamcizojazyčný text, on také mohl nětčím vládnouti.
Zemřel on Václav II. v roku 1294, však ale dříve zamiloval sobě Vícemilov a v roku 1260, poněvadž dal obehnati místo one dvojími vodami i také prvními zdimi a baštami, dal jemu jméno města[fs]města] w mesta. Vystavěl také kostel a pivovar, což vida Bernek z Nidy, tenkráte pán na Poděbradech, vystavěl tu také klášter na svůj vlastní