[39r]číslo strany rukopisuChlumec k Hradci Královému, ne však jako nepřítel, ale jako již do svého vlastního města táhl. Místečko to na Vrbici nachází jse v zahrádce Bednáře kostelníka a podnes Žižkův stůl sluje.
Podmokly.
O té vesnici nic pamětihodného nenalézám, jedině to, že nějaký rytíř, maje statek svůj tu na vrchu postavený, pro sebe a svoji čeleď založil. To zapsáno jest v knihách pražských, jenž v řeči latinské Libri erectionumcizojazyčný text, to jest Knihy o povstání kostelův, slují.
Novohrad.
Že by v té vesnici nějaký nový hrad někdy založen býti měl, žádné nejni důkazlivé paměti. V knihách ale starých zámeckých nalézám v roku 1570 tuto žalobu: „Pan forštmistr poděbradský, který jest sedícím na svém dvoru v Novohradech, naříká sobě, kterak čeledín[ff]čeledín] čeledj jeho Jíra jse proslul[fg]proslul] proslil, že na něho s nabitou ručnicí za vraty číhati a jej zastřeliti chce, a to že jemu kopinostka pověděla“. Pan hejtman Kryštov Metich předvolav čeledína a jeho jse na to tázal, který ale pravil: „Kterak pak bych já mohl pána zastřeliti, když žádné ručnice nemám, aniž jakživ v rukouch neměl“. Pan hejtman poručil, aby tedy kopinoska byla metlou potrestána.
Čtenář žádostiv bude zvěděti, co jest to za slovo „kopinoska“. I v tom chci jemu[fh]jemu] gemu gemu posloužiti. Kopinosec jmenoval jse tenkráte krocan neb také indián a morák. „Indián“