»Poďbrad«“. A tak od té chvíle povstalo jméno Poděbrad.
§ 11.
Aby tudy na Sychrově žádných více loupeží nevznikalo, osadil tady král Přemysel rytíře Villéma s Choustničky, který sobě tu chrad na místě, jenž Vola sluje, postavil a vodou obehnal. Později pak na tom místě, kde nyní zámek stojí, postavili sobě rezidenc templářové, vedle kteréž také i pivovar založili.
V roku 1262 Bernek z Nidy dostal Poděbrady a založil tu klášter pro řád kartuziánský a druhý klášter benediktinův v Svinobrodu neb Nymburku. To bylo za časů Václava krále v počtu třetího, který byl první, jenž Poděbrady jménem městys obdaroval. Počet obyvatelův rozmnožil se zde velice, takže v roku 1310, když Uhrové Nymburg dobývali, jim vojskem nápomocni byli. A poněvadž oni Uhrové jakožto přemožení se nad nimi pomstít umínili, přitáhli nepřátelsky na Poděbrady a kde kdo od nich byl postižen, všecko nejen vymordovali, ale i také malé dítky provazy za krky vázavše koním přes řebty kladli, klášter vypálili a zbořili, kteréžto kněží časně ostranivše blíže Jičína místo tak nazvané Kartouzy sobě ustavěli.
A poněvadž mimo kostela templářského žádného tu více nebylo, tedy Jan Lucemburský král český kázal tu na břehu řeky Labe kostel Povýšení sv. Kříže v roku 1314 postaviti, jsa také toho úmyslu i klášter zase stavěti. Však ale zemřel času toho a syn jeho Karel IV. teprv v roku