Minyde, Matěj: Příběhy Poděbrad

Polabské muzeum (Poděbrady, Česko), sign. H 19.182, 57 f. Editor Timofejev, Dmitrij. Ediční poznámka

[Generovaný obsah]

neboť každý znatel vody neb chidraulikercizojazyčný text lechce vyměří, počna od Labe od tří střevíců měřiti, nalezne, že město Nymburg od 14 střevíců výše stojí nežli Labe a samé prokopání obojích vod okolo Nymburka již tu míru okazuje.

Král Václav II. jakožto ještě mladík měl velikou známost z Heindrichem Koritánem, kterýž byl Němec, a ten jemu dohodil dívku s vlasími kadeřavými, jíž tenkráte Kučerka jmenovali. S tou splodil syna jménem Berenkar, to jest jakoby s nedvědy mohel se svojí sílou potýkati (Bär garcizojazyčný text). Toho dal na učení do škol vysokých, však ale když již králem českým sám ustanoven byl, pozamlčel toho a nechal jej jako kaplana na Vyšehradě. Jsa již králem českým, splodil z řádného manželstva dceru Alžbětu a více žádných dítek, pročež také ustanovil, kdyby zemříti měl, aby on Koritán byl prozatím pěstoun té samé cery, a když by byla inlerre quamcizojazyčný text, on také mohl nětčím vládnouti.

Zemřel on Václav II. v roku 1294, však ale dříve zamiloval sobě Vícemilov a v roku 1260, poněvadž dal obehnati místo one dvojími vodami i také prvními zdimi a baštami, dal jemu jméno města. Vystavěl také kostel a pivovar, což vida Bernek z Nidy, tenkráte pán na Poděbradech, vystavěl tu také klášter na svůj vlastní náklad, i také k ruce tu bydlící zaopatřil. Po smrti tehdy tohož Václava Koritán byl poručníkem země české. A začal zem tu nejen velice utiskovati, nobrž i povolil, že veliké množství Němcův za ním se sem přihrnulo, a tak nesvornost veliká vznikati počala. Poněvadž chned celý Vícemilov naplněný byl Němci, a oni jemu dali to jméno od nového vystavení Neuburg, což Čechové nemoha vysloviti, pravili Nymburg, a tak až podnes sluje.

Alžběta vidouc, že pomocník její nejen zem českou chubí a Němcům nad Čechy veliká práva dává, jakožto dědička království počala toho želeti a jemu, že do jejího práva zasahá, vytejkati. On tedy, aby jí potrestal a snad přemohl, dal jí saditi pod jménem vězni na Vyšehrad. Mimo toho chtěl jí on Koritán nutit, by sobě jednoho českých rytířův za manžela pojala. Však ale Berenkar, přirozený brater její, vyvedl jí soukromě nočního času až do toho nového města Nymburg neb Nymburka, kdež toho času byl primas tak nazvaný Tobolář, to jest Měšečník, muž velice moudrý a opatrný. K tomu ona po půlnoci přijdouc, takto pravila: „Můj otec z vašeho mizerného místečka učínil město a pevnost znamenitou, pročež jest povinnost vaše, abyste vy se mě zároveň z jinšíma vladykami

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 10 měsíci a 20 dny; verze dat: 1.1.25
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).