dvůr ten již hned časův těch starých založen byl, sou nad okozem tam v roku 1830 nalezené peníze Václava II. krále českého pod jménem groše pražské, od roku 1260 na Horách Kutných bité. Při nich byly také některé střihané penízky, z kterých s velikou těžkostí vyhledal jsem písmenu C a tak se domnívám, že by snad knížete, českého krále, znamenati měla.
Villím s Choustníku založil tu vedle téhož hradu pro sebe pivovar. Po něm Bernek z Nidy v roku 1262, právě když se Nymburg dvojí vodou a šancema hradil, klášter kartuziánský, kde nyní císařské marštale stojejí.
Ku paměti ať jest všem Poděbradským v zdejším kostele malovaný na oltáři obraz sv. Jana Nepomuckého, kdež dole u pravého rohu ten klášter, v témž spůsobu jak někdy stával, vymalovaný jest. A to dosvětšuje, že někdo znamenitých a učených mužů poděbradských takové vypodobnění míti a témuž malíři k zahování památky podati musel.
Když jse okolo roku 1824 za domem pana Chaloupeckého, právě naproti příbytku polesnickému, jáma v zemi pro vápno kopala, nalezeno bylo tělo nějakého rytíře, na něm železné, však docela schnilé plechy, na obojích rukouch dvojnásobné, z tombaku mistrně vykované, oboječky, též nástroj, tak nazvaný čepík, kterýmž se palce rytířův ztiskaly. To vše vážilo osm lotův a jeden kvintl. A pan Sedláček, profesor plzeňský, maje to ode mě do Českého muzeum