Knížka rymovní…

Praha: Dačický, Jiří Jakubův, okolo roku 1580. Strahovská knihovna (Praha, Česko), sign. BT X 38, A1r–B3v. Editor Černá, Alena M. (Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.). Ediční poznámka

Edice vznikla s podporou dlouhodobého koncepčního rozvoje Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., RVO: 68378092.

Při vzniku edice byla použita data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (https://vokabular.ujc.cas.cz) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (https://lindat.cz) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2023062) a Lexikální databáze humanistické a barokní češtiny (https://madla.ujc.cas.cz).

[A7r]číslo strany rukopisu

Nemůžeš-li přeskočiti, podlez, dobrá jest rada, potřebí opatrnosti, kdo chce bíti hada. Neb had se motá a divně se bude víti, tak tvůj nepřítel můž svým fortelem tobě mnoho zlého uškoditi.

Pro pravdu se lidé hněvají, a to ti, kteří obyčej nedvědí mají. V ucho nedvědu dejmati, co na tom budeš míti, však nedvěd nehledí se než mstíti.

Dotud s dčbánkem bude choditi, až mu se ucho utrhne. Dotud mnohý bude krásti, až ho vždy někdo postíhne. Již ten dčbánek nehodí se než zahoditi a zloděje katem z města ven k šibenici provoditi.

Oko hospodáře pilného činí koně[d]koně] Kněo tlustého, pěkného a bujného.

Cizí chléb mívá rohy, dokud nevstoupí černá kráva na nohy, pacholci, kuchařky neb děvice váží sobě hospodářovy škody lehce. Když se pak ty a takové věci změní, děvka se vdá a pacholek se vožení. Počnou do svého hrnýčka nahlídati a svých řemínků potahovati. Trefí častokrát do prázdného, nebudou míti obadva peníze žádného. Kuchařka vhodila [A7v]číslo strany rukopisuhrách nebo kus masa do pomej[6]pomej: Pomay, již by jej ráda snědla, jedno daj. Neučili se na cizím hospodářovati, musí bídu, nouzi, hlad, žížeň trpěti.

Na to jedenkaždý máš pamatovati, kterak budeš lidem buď věrně, neb nevěrně sloužiti, tak se tobě jiní potom budou odplacovati.

Spřežní koní táhnou až mílo rovně, nespřežní ulomí voj, kvikajíc se potvorně. Takť se tu dobře nerymuje, když mládenec babě frejuje. Vezme babu pro peníze, nebude s ní v lásce, u víře. Když pak vyloudí na babě vrabce, bude ji potloukati jako bečvář, chodě okolo radce. Doma mu slano ani mastno není, jinde voní kadidlo a koření. Potom se dá v frej a v divné bláznovství, babce pak bude příti nebeského království.

Nepojímaj baby pro peníze, milý brachu, ať z tebe lidé nemají posměchu. Nebo velmi brzy stará tě omrzí. A ty, maje s ní zavázaný svět, nebudeš moci nijakž nazpět. Musíš babu milovati a ji k vůli býti, by tě měl kornyfel vzíti.

Ruka když ruku myje, bývají pěkné

X
dkoně] Kněo
6pomej: Pomay
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 18 lety, 7 měsíci a 17 dny; verze dat: 1.1.27
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).